Dr. Alfred Nona: Sëmundja që po i merr jetën të rinjve para prindërve

Sëmundshmëria tek të rinjtë është rritur, veçanërisht prekja nga sëmundjet e zemrës. Sipas Institutit Ndërkombëtar për Vlerësim dhe Matje të Shëndetit, vlerësohet se për çdo 100 vdekje në Shqipëri, 58 shkaktohen si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare. Kardiologu Alfred Nona në një intervistë për “Shëndet plus” tregon se shkaktarët kryesor të sëmundjeve kardiovaskulare në moshë të…

Read More

Gjinekologia Kozeta Mustafaraj tregon shenjat e kisteve ne vezore

Kozeta Mustafaraj, mjeke gjinekologe “Vitet e fundit është shtuar numri i problemeve të diagnostifikuara me kiste dhe noduse në vezore dhe mitër. Arsyet shpesh gjenden te çrregullimet hormonale, që favorizohen shumë nga stresi dhe stili i jetës”. Kështu shprehet mjekja obstrete-gjinekologe Kozeta Mustafaraj. Por cilat janë problemet më të shpeshta që prekin sistemin e riprodhimit…

Read More

AKU ngre alarmin mos blini kete lloj sallami ne supermarketet shqiptare. Foto

Sistemi i Alarmit të Shpejtë i Komisionit Europian për Produktet Ushqimore ka njoftuar se një sasi sallamesh derri me feta e markës “Viaggio nel Gusto”, në paketim 80 gram duhet tërhequr menjëherë nga tregu, pasi ka rezultuar me prani të bakterit “Listeria”. Produkti (siç shikoni në foto), është prodhur në Milano por është futur edhe…

Read More

Ndahet nga jeta nga sëmundja e rendë mamia e spitalit “Mbretëresha Geraldinë”

Eshte ndare nga jeta diten e sotme Tariko Naço. Infermieira dhe mami e Spitalit Universitar Obstetrik Gjinekologjik “Mbretëresha Geraldinë”. Pas nje lufte te gjate me semudjen e kancerit ajo nuk ja doli ta mposhte semundjen. “Ndarja nga jeta pas një sëmundjeje të rëndë e mamísë/infermieres Znj.Tariko Naço është një humbje e madhe jo vetëm për…

Read More

Termometri regjistron temperaturën 100 gradë celcius. I nxehti afrikan pushton Ballkanin

Athina po përballet me temperatura të larta e ekstreme. Mediat greke shkruajnë se kamerat termike kanë regjistruar temperatura, që as mund të mendoheshin. Kamera ka kapur një temperaturë deri në 100 gradë celcius, në një rrugë shumë pranë qendrës së Athinës, afër një kamioni. Ndërsa, në motorin e një makinerie, që është ndaluar në semafor,…

Read More