Brenda festës së Tarës. Blero zgjedh fjalët magjike për të bijën

Gurabijet janë një ëmbëlsirë shumë e thjeshtë. Përbërësi special i këtyre gurabijeve janë lajthitë. Mjaftojnë shumë pak minuta për të shijuar një ëmbëlsirë ndryshe…

Përbërësit

150 gr miell
200 gr margarinë
4 lugë gjelle vaj
1 vezë
1 lugë gjelle uthull
1 lugë gjelle sheqer pluhur
2 filxhan çaji lajthi (të grira)
1 bustinë pluhur pjekës

Përgatitja
1
Në një tas përzieni të gjithë përbërësit përveç miellit dhe lajthive të grira. Përzieni të gjithë përbërësit mirë dhe shkoni me ngadalë miellin e situr.
2
Shtoni lajthitë e grira dhe përzieni sërish. Lëreni miellin të vijë për 30 minuta.
3
Lyeni një tavë me të bardhë veze dhe shtoni brumin të ndarë në copëza të vogla me ngadalë.
4
Futini në furrë të piqet për 30 minuta në 180 gradë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *