Dëborë në javën e parë të shkurtit, a do te bjere ne Tirane?Ja cdo ndodhe te marten

Pritet qe kjo e marte moti te ndryshoje dhe i ftohti te zbres ne ballkan po keshtu dhe ne shqiperi.

Shqipëria nga mbrëmja e së martës dhe deri në fundjavë do të kalojë në kushtet një dimri të ashpër.

Kjo situatë pritet të nisë pasditen e së martës moti do te behete me i ftohte dhe temperaturat do te bien.

Era e forte do të vijojë edhe ndërkohë që reshjet e shiut i lënë gradualisht vendin dëborës, e cila këtë herë pritet të zbardhë gati 90% të territorit shqiptar.

Parashikohet që pas mesnatës të së martës deri mesditën e së mërkurës, dëbora do të shtrojë rreth 50 cm në pjesën më të madhe të zonave malore, kryesisht në veri-verilindje, por pak cm dëborë pritet të regjistrohen edhe në rrethinat e zonës së ulët si Shkodra, Tirana, Elbasani, Berati ndërkohë që flokët e dëborës nuk do të kursejnë as bregdetin shqiptar.

Le te presim te marten ne mbremje dhe diten e merkure te presim deboren.