Jeto me gjate, fli me mire dhe ndjehu me i qete me keto keshilla shendetesore

Ndryshimet e vogla mund te bejne nje ndryshim teper te madh ne menyren se si ndihesh dhe disa analiza te thjeshta te japin njohurite me te medha.

Ja disa nga keshillat me te mira shendetesore qe na mesoi viti 2023:

* Vetem 11 minuta ecje ne dite permireson shendretin tuaj.
Vetëm 11 minuta në ditë me aktivitet fizik me intensitet të moderuar, si ecja e shpejtë, mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës me 17% dhe kancerit me 7%, zbuloi një rishikim i studimeve .
Një studim i veçantë zbuloi se ecja me 8000 hapa një ose dy herë në javë mund të jetë e mjaftueshme për të reduktuar ndjeshëm rrezikun e vdekjes gjatë 10 viteve.

*Mbeshtetja ne mur ose wall squats eshte e thjeshte por intensive.
Sugjerohet të bëni katër squats në mur që zgjasin nga 2 minuta secila, të ndara me intervale pushimi prej 1 deri në 4 minuta. Kjo duhet të bëhet tri herë në javë për të ndihmuar në uljen e presionit të gjakut.

* Lengu i qershive ju ndihmon te flini me mire.
Sipas Cleveland Clinic, qershitë përmbajnë melatoninë dhe triptofan, të cilat ndihmojnë gjumin sepse rrisin sasinë e melatoninës në trup.
Studime të vogla kanë zbuluar se të rriturit që pinin lëng qershie në mbrëmje kishin rritur kohën e gjumit, por ta merrni pa sheqerna te shtuar.

* Provoni lengun e turshive per te ndalur ngercet muskulare.
Atletët ndonjëherë pinë lëng turshi gjatë periudhave intensive të sforcimeve, sepse kjo mund t’i bëjë ngërçet e muskujve më pak të rënda. Acidi në shëllirë shkakton një refleks nervor në fyt, i cili dërgon një sinjal poshtë palcës kurrizore që ngërçi të ndalet.

* Ecja e heshtur ne natyre ju ndihmon te qetesoheni.
Praktika e shëndetit mendor përfshin të ecni vetëm në natyrë, pa shpërqendrime dhe në një vend pa turma. Përfitimet shëndetësore përfshijnë reduktimin e stresit, lidhjen më të thellë me veten dhe uljen e presionit të gjakut dhe ritmit të zemrës.

* Ndaloni shtimin ne peshe gjate moshes se mesme me nje shkembim te thjeshte ushqimi.
Studimet kane zbuluar se kur bëhet fjalë për rritjen e peshës pas të 40-ave, niseshteja është një problem më i madh se sheqeri. Njerëzit që hanë më shumë drithëra, fruta dhe perime pa niseshte, fitojnë më pak peshë në moshën e mesme sesa bashkëmoshatarët e tyre që kënaqeshin me një dietë me sheqer dhe niseshte, zbuloi një studim transmeton shiko.news