Nje lajm i mire.Ekspertët nga Universiteti i Oxfordit: Vaksina mund të dalë brenda pak javëve

E gjitha bota per te gjetur vaksinen per te sheruar koronavirusin dhe gara me e madhe per tu bere milioner ku shuma te medha parash pritet te fitohen per te gjetur ilacin e madh.

Por ekspertët nga Universiteti i Oksfordit thone se rezultati i një vaksinë të testuar së fundmi do të jetë e gatshme brenda pak javësh dhe ne po punojme shume per ta nxjerrur ne treg.

Shkencëtarja e madhe Sarah Gilbert tha dje se ajo ishte ’80 përqind e sigurt’ se vaksina e zhvilluar prej ekipit të saj, në shtator do të jetë e gatshme për të gjithë dhe kjo do te sjell nje qetesim per te gjithe pasi te gjithe jane ne pritje te kesaj vaksine..

Ekipi në Institutin Jenner të Oksfordit do të fillojë testimin e vaksinës në 510 vullnetarë në rajonin e Thames Valley dhe cdo gje duket pozitive por ende priten analiza te tjera per tu bere.

Te gjithe shpresojme se rezultati pozitiv mund të merret brenda pak javëve dhe me pas te pergatitemi per ta lancuar.

Burimi dailymail