Si t’i keni rrobat e bardha pa pasur nevojë të përdorin zbardhues ose klor

Rrobat e bardha kanë tendencë për t’u njollosur shumë lehtë me çdo lloj substance që vjen në kontakt me pëlhurën tuaj ose, pasi përdoret shumë, tashmë fillon të shfaqet në ngjyrë të verdhë. Për të zbardhur rrobat tona ne pothuajse gjithmonë përdorim kimikatet që ata i shesin në treg, veçanërisht ato që përmbajnë klor dhe kjo duket të jetë zgjidhja më e mirë për të rimarrë atë ton të bardhë dhe të pastër të rrobave tona. Është e vërtetë se këto produkte funksionojnë në mënyrë efektive dhe mund të jenë zgjidhja më e thjeshtë për zbardhjen e rrobave; megjithatë, kimikatet e përdorura në këto nuk janë aspak të shëndetshme dhe gjithashtu mund të dëmtojnë mjedisin. Për të parandaluar aksidentet me produkte klori dhe të zbardhoni rrobat në një mënyrë më miqësore me mjedisin, atëherë do të ndajmë 5 trupa pastrimi me produkte natyrore që ju mund të merrni në konsideratë për të hequr qafe blemishes dhe për të rimarrë ato të bardha me shkëlqim nga rrobat tuaja.

1.- UTHULL E BARDHE
Përveç të qenit një produkt që ndihmon në heqjen e njollave dhe papastërtisë, Uthulla e Bardhë nuk është agresive me pëlhura dhe i ndihmon ato të zbuten në mënyrë që ata të mos kenë nevojë të përdorin softeners pëlhurash.
Si të përdorni?
Shtoni 1 deri në 1 filxhan uthull të distiluar të bardhë në detergjentin tuaj të pastër natyror dhe lani të zakonshëm.
Nëse veshja juaj ka njolla në qafë, nën sqetulla apo zona të tjera, aplikoni uthull në zonën e prekur dhe le të veprojë një orë para shpëlarjes.
2.- BIKARONAT SODIUMI OSE SODA E BUKES
Është një produkt që, përveç të qenit shumë i lirë, vepron thellë në pëlhurë, duke eliminuar njollat ​​dhe duke siguruar butësi ndaj pëlhurave.
Si tA përdorni?
Shtoni 1/2 filxhan sode buke në detergjentin tuaj natyral dhe kryejeni larë të zakonshme. Mos harroni të ndani gjithmonë rrobat e bardha nga ajo ngjyrë.
Për pika të mprehta, aplikoni direkt, të përzier me pak lëng limoni.

3.- PEROKSID HYDROGJENI
Peroksid hidrogjeni është një produkt që ndihmon të zbardh dhe të kujdeset për veshjet sepse nuk përmban klor.
Si ta përdorni?
Në larjen normale, shtoni 1/2 gotë peroksid hidrogjeni -3% me detergjent normal. Gjithashtu mund të aplikohet direkt në njollë.

4.- LENG LIMONI
Lëng limoni është një astringent natyral që pastron thellë, heq të gjitha llojet e papastërtive dhe e lë lirin e freskët të bardhë.
Si përdorer?
Mbushni një tenxhere me ujë dhe feta limoni, derdhni një çiban dhe pastaj thithni rrobat për një orë përpara se të lani rregullisht.
Një tjetër alternativë e mirë është përgatitja e një zgjidhjeje sapuni, një lugë gjelle kripë dhe lëng me dy limone. Thith rroba në këtë përzierje, pastaj le të thahet dhe të thatë në diell.

5.- Qumështi
Ky përbërës i natyrshëm ndihmon për t’u kujdesur për rrobat dhe, nga rruga, i ndihmon ata të zbardhen. Rekomandohet sidomos për veshje delikate ose pambuku.

KËSHILLA PËR TE MBAJTUR RROBAT E BARDHA
Veshje të bardha kërkon kujdes të veçantë për ta mbajtur atë në gjendje të mirë dhe me një ton të ndritshëm.
Nëse kjo ngjyrë është e preferuar për zgjedhjen e rrobave, mos humbisni këto këshilla:
-Përdorni bleaches kimike në rrobat e bëra nga poliestër, ose në blends prej poliestër dhe pambuku, pasi këto mund të japin një reaksion kimik në mes të klorit dhe poliestër, e cila zakonisht shkakton veshje të verdhë.
-Pajini vëmendje të thellë ujit që përdorni për larjen, pasi ndonjëherë mund të jetë i vrenjtur dhe kjo i bën rrobat tuaja të verdhë.
-Kur larja e lirit mund të përdorni një boraks pak të holluar, kështu që uji të zbutet dhe nuk ka rrezik të errësimit të veshjes.
-Për të shmangur njollat ​​në rroba të bardha nuk përpiqeni të aplikoni parfume, deodorantë dhe kimikate të tjera që mund të kontaktojnë me pëlhurën. Zakonisht, të gjitha këto përfundojnë duke krijuar pika të verdha në veshje.
-Përpiquni të thani rrobat tuaja të bardha në diell, pasi rrezet UV ndihmojnë në ruajtjen e synimeve të ndritshme dhe të bukura.