Saturday, June 10, 2023

SHENDETI

5 përfitimet shëndetësore të bamjes qe duhet ti dini

0
5 përfitimet shëndetësore të bamjes Bamja është e pasur me magnez, folate, fibra, antioksidantë dhe vitamina C, K1 dhe A. Mund të ndihmojë në mbështetjen e shtatzënisë së shëndetshme, shëndetin e zemrës, sheqerin në gjak...

3 veprime plakin lëkurën para kohe

0
Plakja e lëkurës është një proces natyral që ndodh me kalimin e kohës, por disa faktorë dhe veprime mund të ndikojnë në plakjen e parakohshme të lëkurës. Këtu janë tre veprime të zakonshme që...

Ky eshte ushqimi me i rrezikshem per zemren tuaj

0
Zemra është një organ jetik në trupin e njeriut zemra do të thotë jetë; kur ndalon, nuk ka me jetë. Përveç kësaj, ai kryen funksionin më kritik të pompimit të gjakut në pjesë të...

Shenjat dhe simptomat e një infeksioni të veshkave qe duhet te shkoni menejere tek...

0
Simptomat e infeksionit Është e zakonshme të përjetoni simptoma të përgjithshme infeksioni kur zhvilloni një infeksion në veshka. Shumica e njerëzve me infeksion të veshkave kanë temperaturë të lartë. Ju gjithashtu mund të përjetoni të dridhura,...

Kanceri i prostatës: 5 simptoma kryesore qe duhet te shkoni menjehere tek mjeku

0
Kanceri i prostatës: 5 simptoma kryesore për t'u kujdesur ndaj prostataDoktor Ranj Singh ka paralajmëruar për simptomat kryesore të kancerit të prostatës - kanceri më i zakonshëm tek meshkujt në Britaninë e Madhe me...

Mollë, karotë, panxhar, pse është “pija e mrekullive”

0
Mollë, karotë dhe lëng panxhari: Të shtrydhura në sasi të barabartë, quhet ndryshe edhe “lëngu u jetës”. Këta janë përbërësit e pijes së mrekullive, e cila ka fituar famë për shkak të ndikimit pozitiv në...

Urologu tregon si duhet te urinojne burrat pasi po urinojne gabim

0
Urologu i njohur Dr.Gerald Collins ka pohuar se tek meshkujt pozicioni ulur për të urinuar është më efikasi dhe për shëndetin e tyre më i miri. Kirurgu konsulent urologjik Dr.Collins, dha një deklaratë të...

60-vjecarja tregon sekretin pse duket si nje 20-vjecare

0
Një 60-vjeçare ka treguar se si duket kaq e mrekullueshme në moshën e saj – dhe ajo është e vendosur që trupi i saj do të zgjasë edhe 40 vjet të tjera dhe shpesh...

Ja përse duhet të ushtroheni në mëngjes nëse doni të humbni peshë… dhe pasdite...

0
Çdo vit, miliona njerëz kërkojnë një regjim të ri ushtrimesh, në mënyrë që të bien shpejt nga pesha e te hollojnë belin. Por, a e keni menduar që sekreti i djegies së yndyrës në...

A keni menstruacione të parregullta? Ja për cfare semundje paralajmëron

0
Gratë me cikle menstruale jonormale kanë një rrezik 19% më të lartë për sëmundje të zemrës, thuhet në një studim . Periodat e parregullta menstruale mund të jenë një shqetësim për miliona gra në rastin...

3 shenjat qe keni probleme me zorren e trashe dhe duhet te shkoni urgjent...

0
Zorrët tuaja mund të zbulojnë shumë për shëndetin tuaj - veçanërisht shenja se diçka nuk është mirë nga brenda. Problemet me bakteret në zorrë mund të vijnë nga intoleranca ushqimore dhe të shkaktojnë tretje...

Shtatë ushqime që do t’ju ndihmojnë të bëni gjumë më të mirë

0
Dr Maja Schaedel, bashkëthemeluese e Klinikës së Gjumit të Mirë, tregon se shumica e hulumtimeve të bëra deri më tani tregojnë se është më mirë të hani vaktin tuaj të mbrëmjes të paktën dy...