Si te pergatistni tave te shijshme me makarona

Si të bëni tavën më të mirë të makaronave në furrë Makaronat e pjekura në furrë, janë një nga ushqimet më komforte. Po të gatuhen mirë, kjo recetë klasike është kombinimi perfekt i djathit, brumit, salcave, nxehtësisë dhe kripës. Së bashku me një shishe verë të kuqe, kthehet në një vakt mrekulli. Përdorini këto këshilla…

Read More

Hasude me arra në më pak se 20 minuta

Përbërësit: niseshte 1 gotë uji sheqer 250 gr vaj 100 ml 2 gota ujë (200 ml) arra 100 gr Përgatitja 1.Në tenxhere hedhim 100 ml vaj. 2.Shtojmë 50 gr sheqer dhe e lemë të shkrihet dhe të marrë ngjyrë të kuqe. 3.Në një tas shtojmë ujë, sheqer dhe niseshte. I përziejmë dhe gjatë kohës që…

Read More

10 gabimet që bëni kur gatuani makaronat!

Makaronat janë krenaria e italianëve, prandaj askund tjetër më mirë se prej tyre nuk mund të marrim këshilla. Që rezultati final të jetë si i një italiani, duhet të respektoni rregullat e mëposhtme. 1. Nuk janë të gjitha njësoj! Epo, nëse cmimi ndryshon, një arsye është. Varësisht miellit me të cilin përgatiten, makaronat përthithin më…

Read More