Saturday, June 10, 2023

IDE

Eliminoni problemet me lagështinë në shtëpinë tuaj me këto truke të thjeshta!

0
Lagështia mund të bëhet një nga problemet më të mëdha në shtëpinë tuaj, sepse nëse nuk trajtohet në kohë, shkakton probleme serioze. Zakonisht shfaqen në mure ose në cepat e shtëpisë tuaj, janë njolla të...

Si t’i keni rrobat e bardha pa pasur nevojë të përdorin zbardhues ose klor

0
Rrobat e bardha kanë tendencë për t’u njollosur shumë lehtë me çdo lloj substance që vjen në kontakt me pëlhurën tuaj ose, pasi përdoret shumë, tashmë fillon të shfaqet në ngjyrë të verdhë. Për...

Dërgon vajzën në fshat për të parë si jetojnë njerëzit e varfër, ajo që...

0
Ekzistenca e lagështirës është një nga problemet më të zakonshme për të luftuar në shtëpinë tuaj. Megjithatë, ndonëse ky problem është i zakonshëm, është mirë të veprohet për dy arsye themelore: para së gjithash nuk...

Sa kohë duhet te qëndroj pula në frigorifer? Dhe kur mund tju helmoj

0
Rekomandohet të mbajmë pula e freskët në frigorifer për një periudhë kohore të caktuar për të siguruar qëndrueshmërinë dhe sigurinë e ushqimit. Pula e gatuar mund të qëndrojë në frigorifer afërsisht 3-4 ditë. Sa...

Dy truke për të pastruar këpucët tuaja dhe ti bëni borë të bardha

0
Truku 1. Përdoret për të pastruar copën e këpucëve tuaja: Përbërësit: 1 filxhan uthull molle. 1/2 filxhan niseshte misri. 1/2 filxhan sodë buke. 1 lugë gjelle sapun lavanderie. Uji. Do t'ju duhet: 1 furçë dhëmbësh. 1 furçë larës. 1 leckë e pastër. Përzieni uthullën...

Si të pastroni hekurin ku ka ngjitur dicka e djegur dhe nuk nxjerr avull

0
Nese hekuri juaj ka ende mbetje te ngjitura ne te dhe mezi hekuros ka ende zgjidhje. Por edhe nese eshte i paster por s`nxjerr avull ka nje menyre per ta rregulluar. Si fillim me hekurin...

Bimët shtëpiake të ulin rrezikun e semundjeve. Mbushja e shtëpive me gjelbërim largon kimikatet

0
Shkencëtarët zbuluan se bimët që mbahen në shtëpi mund të largojnë pluhrat kancerogjene nga ajri i brendshëm Një studim sugjeron se mbushja e shtëpisë tuaj me bimë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut...

Si ti beni borë të bardha dhe sterilizoni mbathjet tuaja

0
Sterilizimi i të brendshmeve tuaja është një proces që duhet bërë shpesh për t'i mbajtur të brendshmet tuaja të pastra dhe të jeni të shëndetshëm. Pra, që ju të mësoni se si sterilizoni të...

Bimet qe duhet ti mbani brenda ne shtepi.Pastrojne ajrin nga toksinat dhe ju mbajne...

0
Bimet qe mbahen brenda ne shtepi pastrojne ajrin nga toksinat dhe ju mbajne te shendetshem Shume bime qe ne i mbajme ne shtepi nuk jane vetem per zbukurim por ato edhe pastrojne ajrin e...

Si të largoni erën e rëndë te gatimeve në shtëpin tuaj

0
Meqë të rekomandojmë që të mos skuqësh më ushqime nuk ka kuptim, ja disa këshilla për të larguar erën. Si të gjithë shqiptarët, ose si të gjithë njerëzit që kanë receptorë shijeje, ne na pëlqejnë...

Si ta mbani tualetin gjithmonë të pastër dhe me aromë të freskët?

0
Mund të pajtoheni kur themi se nuk ka asgjë më të ndytë sesa pastrimi i tualetit Sidoqoftë, një tualet i pastër dhe i freskët ndihmon ta mbani të gjithë shtëpinë të shëndetshme, dhe për këtë...

Pastroni hekurin tuaj kështu për një hekurosje të shpejtë dhe pa dëmtuar rrobat

0
Një hekur i pistë dhe i bllokuar mund tju shkaktojë probleme nëse keni për të hekurosur një mal të tërë me rroba. -Për të pastruar hekurin nga jashtë : Bëj një përzierje me 2 lugë gjelle...