10 shenja alarmante që tregojnë se sheqeri në gjak është i lartë dhe 8 simptoma të diabetit

1. Nje nga shenjat e para te diabetit eshte etja per te pire uje.

2. Goja e thatë: Për shkak të niveleve të larta të glukozës në gjak dhe në pështymë, të cilat shkaktohen nga nivelet e larta të sheqerit në gjak, goja juaj bëhet e thatë.

3.Urinim i tepërt/urinim gjatë natës: Nëse pini sasi të mëdha uji para se të shkoni në shtrat, ka shumë mundësi që të zgjoheni në mes të natës për të urinuar. Por nëse niveli i sheqerit në gjak është shumë i lartë, mund të merrni një infeksion të traktit urinar që mund të rezultojë në urinim të tepërt.

4.Pamje e turbullt: Mos reagoni tepër dhe shkoni blini një palë syze nëse filloni të keni shikim të përkohshëm të turbullt. Në shumicën e rasteve është sheqeri i lartë në gjak, i cili bën që thjerrëzat në sy të fryhen.

5.Gjithmonë i uritur: Ju mund të jeni një nga ata njerëz që kanë një oreks të madh, dhe kjo është mirë. Megjithatë, për njerëzit që normalisht nuk kanë një oreks të madh, kjo mund të jetë për shkak se ju mungon një hormon i quajtur inkretin. Inkretina redukton rrjedhjen e sheqerit nga mëlçia pas konsumimit të një vakti. Nëse ju mungon ky hormon, ushqimi zbrazet më shpejt dhe do të jeni sërish të uritur menjëherë pas darkës, gjë që rrit nivelin e sheqerit në gjak.

6. Lëkura e thatë dhe e kruar: Kur qarkullimi i gjakut është i dobët nëpër trup, shkakton kruajtje në lëkurë. Zonat më të zakonshme të trupit që kruhen më shumë janë pjesët e poshtme të këmbëve tuaja.

7.Lodhje e vazhdueshme ose lodhje ekstreme: Nëse niveli juaj i tiroides është i ulët, ka një shans të mirë që do të ndiheni të lodhur, të përgjumur ose të dëshpëruar. Për të luftuar infeksionet, nevojitet energji, e cila mund të rezultojë në lodhje të vazhdueshme dhe nivele të larta të sheqerit në gjak.

8. Problemet me stomakun: Kur keni nivele të larta të sheqerit në gjak, zbrazja e ushqimit nga stomaku juaj mund të vonohet. Kjo mund të çojë në fryrje, fryrje, dhimbje barku, të përziera ose të vjella.

9. Plagët me shërim të ngadalshëm: Nëse zbuloni se prerjet dhe mavijosjet më të vogla po marrin më shumë se zakonisht për t’u shëruar, nivelet e larta të sheqerit në gjak mund të jenë shkaku. Ndikon në nerva dhe mund të çojë në qarkullim të dobët të gjakut, duke e bërë të vështirë që gjaku – nevoja për riparim të lëkurës – të arrijë zonën e plagosur.

10.Impotenca: Kjo çështje që i referohet vetëm meshkujve, rrjedh nga problemet që shkaktohen nga kontrolli i dobët afatgjatë i sheqerit në gjak. Kjo dëmton nervat dhe enët e gjakut.

Per me shume duhet te shkoni tek mjeku qe te beni nje vizite pasi jo cdo shenje qe lexoni me siper mund te jete diabet. Kontrolli tek mjeku do te sqaronte cdo gje me mire

shiko.news. Perktheu n. b.