10 ushqimet më të mira për humbje peshe nga doktor Michael Mosley

10 ushqimet më të mira për humbje peshe të Michael Mosley rekomandojnë perime ‘çuditëse’

Lënda ushqyese lidhet me ushqimet shtazore si mishi dhe bulmeti, por eksperti i shëndetit tha se mund të gjendet edhe në një perime të veçantë.

Perfaqesuesi i dietës Michael Mosley shpjegoi më parë se si makronutrienti ndihmon në humbjen e peshës dhe tani ai ka renditur 10 burimet e tij kryesore të proteinave – dhe mund t’ju habisë.

Ato janë:

Vezët
Kosi grek
Arra
Tofu
Thjerrëzat
Pluhur proteinash
Peshku
Brokoli
Mishi pa dhjamë
Gjiza

Ndryshe nga karbohidratet dhe yndyrnat, proteinat e tepërta nuk ruhen në trup, kështu që është e rëndësishme të hani shumë për të marrë dozën tuaj të rekomanduar ditore. Për shkak të kësaj, ekspertët këshillojnë të rriturit të përpiqen të hanë 60 g proteina në ditë.

Proteina është një nga shtytësit kryesorë të riparimit të qelizave në trup, kështu që është e nevojshme për shëndetin e mirë të kockave, si dhe mirëmbajtjen e muskujve. Jo vetëm që mund të mbajë larg dhimbjet e urisë, por gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e rifitimit të peshës.

Brokoli nuk është e vetmja perime e mbushur me proteina, por më shpesh gjendet në bishtaja si fasulet, qiqrat dhe thjerrëzat. Sigurisht, ushqimet shtazore si mishi dhe produktet e qumështit janë të mbushura me lëndë ushqyese transmeton shiko.news