11 ushqimet që shkaktojnë migrenë nga Dr. Fredi

Ushqimet dhe migrena kanë një lidhje të thellë. Dr Fred Cohen sheh pacientë që vuajnë nga dhimbje koke, ai e di shumë mirë se çfarë po kalojnë ato.

A mund të shkaktojnë ushqimet dhimbje koke?

Po, ushqimet dhe pijet shpesh janë shkaktarë të migrenës, sepse gjendja përfshin neuroinflamacion, dhe ajo që njerëzit hanë mund të nxisë një gjendje inflamatore, shton ai.

Dhimbja e kokës është e ndryshme, por Dr.Cohen thotë se ka 11 shkaktarë të zakonshëm kur ju ushqeheni transmeton shiko.news

Kafeina

Alkooli

Bulmeti qumështin, kosin, akulloret dhe djathrat e vjetëruar, si dhe djathi

Ushqimet e perpunuar si hot dogët, salsiçet etj.

Agrumet si portokall, limon, lime dhe grejpfrut.

Pijet e gazuara

Ushqime të pasura me tiraminë. Tiramina mund të gjendet në mish të vjetër, peshk të tymosur dhe ushqime të fermentuara si lakër turshi, turshi, kimchi dhe kombucha.

Qepët. Këtu përfshihen ushqimet e gatuara me qepë, qepë të njoma dhe qepe.

Arra dhe bishtajore.Të tilla si kikirikë, arra, bajame dhe shqeme.

Gluteni.Përfshirë bukën, produktet e pjekura, drithërat, elbin dhe thekrën.

Megjithate jo cdo ushqim qe eshte shkruar me lart mund te jap dhimbje koke apo probleme me migrenen. Per me shume ju duhet te beni nje vizite tek mjeku. shiko.news