4 te mira shendetesore te limonit

Limonet jane pjese e familjes citrus se bashku me portokajt.

Ja cilet jane perfitimet dhe rreziqet nga limonet:

1. Ndihmojne ne parandalimin e gureve ne veshka. Limonet permbajne acid citrik i cili ndihmon ne rritjen e niveleve te citrateve ne urine qe nuk lejon me tej depozitim te kristaleve te kalciumit qe behen gure ne veshka.

2. Mbeshtesin shendetin e zemres. Meqe jane te pasur me vitamine C dhe plot me antioksidante keto ndikojne ne nje zemer te shendetshme.
Konsumimi i mjaftueshem i vitamines C mbron qelizat tuaja nga demtimi i radikaleve te lira te cilat nese nuk neutralizohen shkaktojne demtime si psh arterioskleroza apo sulmi ne zemer ose tru.

3. Limoni rrit perthithjen e hekurit. Duke qene i pasur me vitamine C limoni ndihmon ne perthithjen e hekurit nga trupi si edhe redukton rrezikun e semundjeve te zemres. Ne kete menyre mund te parandalohet anemia nga mungesa e hekurit.

5. Parandalon demtimin e qelizave.
Sic u permend niveli i larte i antioksidanteve ne limona parandalon demtimin e qelizave te cilat lidhen me gjendejet shendetesore si semundjet kardiovaskulare, semundjet kronike te veshkave, kancerin dhe semundjet kronike obstruktive pulmonare.

Një limon pa lëvozhgë ka profilin e mëposhtëm ushqyes:

Kalori: 17
Yndyrë: 0,2 gram (g)
Natriumi: 1 miligram (mg)
Karbohidratet: 5 g
Fibra: 1.6 g, ose 6% e DV
Sheqerna të shtuar: 0 g
Proteina: 0.6 g
Vitamina C: 31 mg, ose 34% e DV
Limoni gjithashtu përmban mikronutrientë të tjerë si kalium, vitaminë B6 dhe tiaminë.
Mikronutrientët janë vitamina dhe minerale të nevojshme për trupin tuaj në sasi të vogla. shijejete.com