4 ushqimet që ju japin shumë gazra dhe aromë të rëndë.

Keto jane 4ushqimet qe ju japin shume gazra dhe arome te rende.

Hulumtimet tregojnë se erërat e këqija ndodhin nga konsumimi i disa ushqimeve.

Megjithatë, disa ushqime mund ta bëjnë erën tuaj të rende, sepse zorrët tuaja luftojnë për t’i shpërbërë ato.

Alex Glover, nutricionist i lartë në Holland & Barrett , shpjegoi se kimikati që qëndron pas eres se pordhave është sulfuri i hidrogjenit.

Kjo prodhohet kur bakteret e zorrëve shpërbëjnë squfurin në ushqime.

1. Qepa dhe hudhra

Nje nga ushqimet qe e bejn te rende aromen e gazrave jane hudhrat dhe qepet.Atyre mund t’ju duhet shumë kohë për t’u tretur në zorrë , gjë që i lë të fermentohen dhe aroma e tyre eshte shume e forte.

2.Brokoli
Ndërsa brokoli është një superushqim ushqyes , ai gjithashtu përmban sasi të mëdha të squfurit që shkakton gazra dhe arome te rende.

Brokoli plus lulelakrën dhe lakrat jeshile jame ushqime te shendetshme por japin shume gazra dhe arome te rende.

3. Fasulet.
Fasulet jane ushqimi numer nje per gazra dhe ne shqiptaret e dim shume mire kete ushqim. Edhe pse jane nje ushqim shume i shendetshem fasulet e kane kete te keqe.

4.Birra dhe vera
Birra dhe vera janë gjithashtu burime të squfurit dhe shtojne gazrat dhe aromen e tyre.

Ato përmbajnë sulfite dhe shkaktojnë gazra me erë të keqe.