5 Bimë që trembin edhe merimangat, milingonat, mushkonjat dhe akrepat

0
534

Nuk ka rëndësi nëse jetoni në një qytet të ngrohtë me një mjedis të thatë, të ftohtë dhe të lagësht, e vërteta është se ka gjithmonë disa kafshë/insekte të padëshiruara që mund të hyjnë fshehurazi në shtëpitë tona dhe madje të riprodhohen aty. Lajmi i mirë është se ekziston një mënyrë për t’i larguar ato në mënyrë natyrale, falë këtyre bimëve që mbajnë larg merimangat, milingonat, mushkonjat, minjtë, buburrecat dhe akrepat.

1- Livando
Largon dëmtuesit si mizat, mola, pleshtat dhe mushkonjat që nuk e durojnë aromën e saj. Kjo bimë është shumë rezistente, duhet vetëm ta vendosni nën rrezet indirekte të diellit dhe ta ujisni sa herë që toka thahet, megjithëse vendi më i mirë për ta vendosur është në dhomën tuaj trasnmeton shiko.news

2- Nenexhik
Kjo barishte aromatike është e shkëlqyer kundër minjve, milingonave, mizave, mushkonjave dhe tenjave; po, ka nevojë për një vazo të thellë me kullim të mirë që të mund të jetojë. Mundësisht vendoseni vazon brenda shtëpisë tuaj.

3- Rozmarina
Aroma e rozmarinës funksionon si një repelent natyral, kështu që të kesh një bimë të kësaj në shtëpi do të shërbejë për të trembur merimangat dhe mysafirët e tjerë të padëshiruar. Mjafton të digjni disa nga gjethet e saj në një qiri dhe t’i lini aty në mënyrë që aroma të largojë dëmtuesit.
Përveç kësaj, një avantazh tjetër i të pasurit rozmarinë në shtëpi është se ju duhen kur gatuani trasnmeton shiko.news

4- Kalendula
Këtë bimë e njohim jo vetëm si një bimë medicinale për djegiet, gërvishtjet, acarimet e lëkurës dhe pickimet e insekteve, por gjithashtu vepron si një largues natyral për krimbat, insektet e shtratit, mizat dhe insektet e tjera të padëshiruara.

5- Citronella
Kjo bimë njihet si barbaroza dhe nevojitet për të shmangur merimangat, mushkonjat, milingonat dhe akrepat. Eshtë ndoshta një nga më të njohurat për efektivitetin e saj, pasi ka një aromë të këndshme dhe nuk do shumë kujdes, mbahet në dritare ose në hyrje të shtëpisë, nëse ka diell trasnmeton shiko.news