5 ushqimet e demshme qe kardiologet ju ndalojne ti konsumoni

Kardiologet e dine me mire se kushdo se cfare i ben dieta ushqimore zemres tuaj.
Hipokrati ka thene: “Ushqimi le të jetë ilaçi juaj” dhe kjo vlen për shëndetin e zemrës: dieta është jashtëzakonisht e rëndësishme.

Dr. Andrew Freeman, drejtor i parandalimit kardiovaskular thote gjithashtu:
“Nëse shkoni në pjesë të botës ku ata nuk kanë qenë të ekspozuar ndaj një stili jetese perëndimore , që do të thotë një mënyrë jetese të ulur dhe duke ngrënë ushqime të përpunuara, sëmundjet e zemrës janë në ekzistencë shumë të kufizuar,”.

Megjithate sipas mjekeve gjithcka eshte tek ekuilibri prandaj produktet qe konsumoni dhe sa i perdorni ato cdo dite , keto kane shume ndikim ne shendet.

Ne listen e kardiologet keto jane ushqimet qe ata perpiqen t`i shmangin:

1. Proshutë, sallam dhe mishra të tjerë të përpunuar. Keto produkte jo vetem qe ndikojne ne shendetin e zemres tuaj por sipas OBSH keto ushqime te perpunuara shkaktojne kancer.

2. Patate të skuqura dhe ushqime të tjera të përpunuara, të paketuara.
Qëndroni larg qeseve të vogla me karbohidrate të kripura dhe krokante që mund të hasni në një market, keshillojne mjeket. Keshillohet te perdoren ushqime natyrale te pasura me fibra.

3. Ëmbëlsirat.
Kur bëhet fjalë për ëmbëlsirat me petë, akulloret dhe karamelet, Dr Hayes kënaqet maksimumi një herë në javë dhe ha një porcion të vogël për të kufizuar kaloritë me qëllim që të mbajë një peshë të shëndetshme.

4. Shumë proteina të shtuara.
Duke qene se proteinat shtese vijne nga mishi me yndyre qe rrit kolesterolin, Shoqata Amerikane e Zemres sugjeron te zgjidhni proteinat bimore.

5. Kripë e shtuar. Cdo person me apo pa dashje e tepron me kripen ne ushqime dhe doktoret thone se natriumi ne rritje tek ushqimet me kripe gjithashtu con ne rritje te presionit te gjakut. shiko.news