8 gabimet para gjumit që bëjnë çdo natë dhe po na shëndoshin

0
736

Shkaqet e mundshme për shtimin e peshës janë të shumta, por pak njerëz janë të vetëdijshëm se zakonet tona para gjumit kanë një ndikim të tillë negativ në humbjen e peshës. Që të jetoni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të mbani një peshë të shëndetshme, është mirë që të merrni një qasje holistike dhe të monitoroni sjelljen tuaj në të gjithaketo shkaqe të mundshme.

1.E ngrëna tepër vonë
Nuk duhet të hani edhe nëse nuk jeni të uritur. Nese hani pak para se të flini, mund të jetë e vështirë për trupin tuaj. Trupi juaj do të punojë për të tretur vaktin tuaj gjatë gjumit, dmth gjumi juaj është ndërprerë – gjë që do të ketë efekte negative në peshën tuaj.
Zgjidhja: Hani darkë në një kohë të ngjashme çdo ditë. Kjo do të lejojë që trupi juaj të mësohet me ushqimet e pritshme, duke rezultuar gradualisht në dëshirat më pak të natës.

2.Vendosja e alarmit vonë
Gjithmonë është joshëse të ngriheni në minutën e fundit të mundshme në mëngjes, por të ngriheni herët dhe të organizoni një mëngjes të shëndetshëm, si dhe planifikoni ushqimin tuaj për më vonë gjatë ditës, është kyç nëse jeni serioz për të ngrënë mirë dhe për të humbur peshë.
Zgjidhja: Caktoni alarmin tuaj për një kohë të arsyeshme që do t’ju lejojë të hani dhe të përgatiteni për ditën me kohë të mjaftueshme; trupi dhe mendja juaj do të jenë të relaksuar.

3.Nuk flini mjaftueshëm
Në botën moderne, njerëzit shpesh sakrifikojnë gjumin për punë, jetën shoqërore dhe aktivitetet rekreative. Ndonëse kjo nuk mund të duket e dëmshme, humbja e vazhdueshme e gjumit ka të ngjarë të të bëjë nervoz dhe të lodhur. Kjo gjithashtu do t’ju çojë në ngrënie ose neglizhimin e dietës tuaj tërësisht, pasi mungesa e gjumit çon në zvogëlim të kapacitetit për të marrë vendime dhe për të kontrolluar impulset.
Zgjidhja: Ghrelin, një hormon që ju sinjalizon se është koha për të ngrënë, prodhohet më shumë në individë të privuar nga gjumi. Për të siguruar që trupi juaj shkon siç duhet, të ketë një gjumë të caktuar dhe të flejë për të paktën shtatë orë në natë.

4.Konsumimi i kafeinës shumë vonë
Konsumimi i kafeinës gjatë natës mund të krijojë një cikël vicioz – nuk ndiheni të lodhur në kohën e gjumit, kështu që nuk fle sa duhet, gjë që çon në ndjenjën tuaj të lodhur ditën tjetër. Ndërsa nuk ka asgjë të dëmshme për një filxhan kafe në mëngjes, veçanërisht nëse është e zezë, konsumimi i tij në mbrëmje mund të shkaktojë deme në trupin tuaj.
Zgjidhja: Kaloni në çaj bimor në mbrëmje për një pije relaksuese të nxehtë që do të ndihmojë, jo të pengojë, gjumin tuaj.

5.Kohe pa u stervitur
Kur ju jeni ne diete, mund të jetë e lehtë të përgëzoni veten duke ngrënë mirë për një ditë dhe duke e shpërblyer veten me kohën e lirë, në vend që të plotësoni rutinë tuaj të zakonshme të stërvitjes.. Refuzimi i stërvitjes shpesh rezulton me ndjenjat e letargjisë, që mund të jetë shumë e dëmshme kur kërkon për motivimin për të vazhduar dieten
Zgjidhja: Ushtroni çdo ditë, të paktën për një kohë të shkurtër – trupi dhe mendja juaj do të korrin përfitimet.

6.Teprimi ne te ngrene darkave
Ushqimi i një pjese të madhe, mund të rrënojë dietën tuaj gjatë gjithë ditës. Kjo është një gabim i zakonshëm në të menduarit se duhet të lejoni veten të hani atë që ju pëlqen për darkë sepse ju keni ngrënë edhe pjesën tjetër të ditës, por trupi juaj nuk kujdeset me këtë lloj arsyetimi – ju do të merrni akoma peshë .
Zgjidhja: Monitoroni ushqimin tuaj dhe planifikoni paraprakisht se sa duhet të përgatiteni për të ngrënë, kështu që nuk ka asnjë mënyrë për të ngrënë ushqime të tepruara

7.Dorëzimi në ngrënie
Ne e kemi bërë të gjitha –Vetëm për të ngrene një meze të lehtë pas darke. Ndërsa argëtimi nuk është në thelb i keq, janë ato kalori ekstra që janë të pagjetur për shkak të dëmtimit të dietave, sidomos kur zgjedhni një snack me sheqer, të kripur ose të përpunuar në vend të një zgjedhjeje të shëndoshë.
Zgjidhja: Nëse vërtet dëshironi të bëni rostiçeri, rrini në ushqime të shëndetshme që nuk do të thërrisni sheqerin tuaj në gjak, si shkopinj të selino dhe një grusht arre.

8.Përdorimi i pajisjeve elektronike para shtratit
Përdorimi i telefonit ose i kompjuterit tuaj në kohën e gjumit mund të jetë i dëmshëm për gjumin tuaj sepse pajisjet lëshojnë një dritë blu që ndikon hormonet tuaja, sidomos melatoninën, e cila punon për të nxitur gjumin. Kjo mund të krijojë ndërrime në ritmin qarkullues të trupit, që do të thotë që ju do të ndjeni efektet e privimit të gjumit të nesërmen, dhe do të korrni të gjitha pasojat e saj negative.
Zgjidhja: Kaloni të paktën gjysmë ore para se të qëndroni larg nga çdo pajisje elektronike; zgjedhin të lexojnë një libër në vend.

Burimi: theheartysoul
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/