Bill Gates: Koronavirusi po largohet, por po vjen një pandemi e re

Bill Gates tha se Covid-19 është ne renie tashme dhe me ne fund po shkojme drejt fundit por një tjetër pandemi është e sigurt qe do te vij kjo nuk do panik por ne duhet te jemi te pergatitur dhe duhet te investojme me shume ne zhvillimin e mjeksis.

Duke folur për CNBC në Konferencën vjetore të Sigurisë në Mynih, Gates, bashkëkryetar i Fondacionit Bill & Melinda Gates, tha se një pandemi e re e mundshme ka të ngjarë të vijë nga një patogjen tjetër nga familja e koronavirusit.

Ai shtoi, megjithatë, se përparimet në teknologjinë mjekësore do duhet t’i ndihmojnë njerëzit ta luftojnë atë, nëse bëhen investime tani dhe investimet duhet te jene gati qe ne te fitojm serisht.

“Do të kemi një tjetër pandemi. Do të jetë një patogjen tjetër herën tjetër.”-tha manjati i Microsoft.

Nuk duhet te kemi frik por duhet te jemi gati per ta larguar ate.