Bota nis sërish të marrë frymë, Katër lajme të mira nga ko.ronavi.rusi

Cdo gje ne bote eshte ne gjendje te veshtire. Mediat ndonjehere na e shtojne gjendjen e ankthit ndersa politikanet e papergjegjshem tentojne te perdorin kete situate per kredi politike duke rritur panikun.

Gjithsesi kjo s`do te thote se gjendja eshte me e lehte por lajme te mira ka nisur te vijne nga bota.

Keshtu ne mbare boten tashme jane 82 mije te sheruar dhe me se shumti ne Kine, ne origjinen e semundjes, ku kete te marte kishte 12 raste te reja.

Edhe ne Itali, qe duket se eshte vatra e Evropes per perhapjen e semundjes, rastet e reja te infektimit qe konfirmohen po ngadalesohen cdo dite. Edhe ne Korene e Jugut po ashtu ka ulje duke regjistruar vetem 74 nga numri maksimal 909 ne kulmin e vet.

Duke iu referuar Mirror, disa studiues holandez të Utrehtit dhe Roterdamit kanë zbuluar një antitrup që mund të kurojë me sukses pacientët me sëmundjen. Kjo na jep shpresen qe vaksina te behet gati me shpejt se eshte menduar dhe kompani te ndryshme jane ne gare per te gjetur me pare vaksinen.

Zhvillime te tjera pozitive kane treguar se bebja e lindur e infektuar ia ka dal dhe prap sipas ‘Mirror’ virusi eshte mposhtur edhe nga 103 vjecarja ne Kine apo edhe ne Indi pacienti i pare eshte sheruar.