Si te largojme problemet me urinimin nga Anila Kalleshi

Si te largojme problemet me urinimin Dobitë shëndetësore konsumit të farave të kungullit janë të shumta, kjo falë përbërjes me vitamina si A, B1, B2, B6, C, D, E dhe K. Përmban acide yndyrore të pangopur, acidet yndyrore omega-3 dhe omega-6, magnez, hekur, kalcium, zink, fosfor dhe mangan. Farat e kungullit jane gjithashtu një burim…

Read More

Dr. Albana Daka flet për dietën “Parandalon një sërë sëmundjesh dhe disa lloje kan ceresh”

Mjekja nutricioniste Albana Daka foli këtë të hënë në rubrikën “Abc-ja e shëndetit” në emisionin e mëngjesit për rëndësinë e dietës mesdhetare. Duke folur me moderatorin Alban Musa, Dr. Albana tha se dieta mesdhetare ndihmon në parandalimin e një sërë sëmundjesh si të zemrës, trurit por dhe disa lloje kanceresh. “Parandalon një sërë sëmundjesh. Nëse…

Read More

Si te jetoni nje jete te gjate e te shendetshme.

Nese konsumoni rregullisht 5 racione me fruta e perime ne dite, jeni ne rrugen e duhur per nje jete te gjate e te shendetshme. Keshtu shprehet nje studim i cili vuri ne pah se konsumi i frutave dhe perimeve ndihmon ne uljen e rrezikut ndaj semundjeve kardiovaskulare, kancerit e semundjeve te rrugeve te frymemarrjes. Nga…

Read More

Dr. Alfred Nona: Sëmundja që po i merr jetën të rinjve para prindërve

Sëmundshmëria tek të rinjtë është rritur, veçanërisht prekja nga sëmundjet e zemrës. Sipas Institutit Ndërkombëtar për Vlerësim dhe Matje të Shëndetit, vlerësohet se për çdo 100 vdekje në Shqipëri, 58 shkaktohen si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare. Kardiologu Alfred Nona në një intervistë për “Shëndet plus” tregon se shkaktarët kryesor të sëmundjeve kardiovaskulare në moshë të…

Read More

Gjinekologia Kozeta Mustafaraj tregon shenjat e kisteve ne vezore

Kozeta Mustafaraj, mjeke gjinekologe “Vitet e fundit është shtuar numri i problemeve të diagnostifikuara me kiste dhe noduse në vezore dhe mitër. Arsyet shpesh gjenden te çrregullimet hormonale, që favorizohen shumë nga stresi dhe stili i jetës”. Kështu shprehet mjekja obstrete-gjinekologe Kozeta Mustafaraj. Por cilat janë problemet më të shpeshta që prekin sistemin e riprodhimit…

Read More

Pse nuk duhet të konsumoni banane në mëngjes

Një banane dhe një gotë qumësht të paktën!”– a nuk është kjo formula klasike e mamave, sa herë që fëmijët nuk i kanë marrëdhëniet e mira me mëngjesin apo thjesht nxitojnë për në shkollë? Me siguri, bashkangjitur kësaj është shtuar dhe arsyetimi: “As nuk do e lash, as nuk duhet shumë ta qerosh…” Shkenca vërteton…

Read More