Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse hani shegë në mëngjes. Ja semundjet qe kuron

0
270

Në përgjithësi, koha më e mirë për të ngrënë çdo frut është gjëja e parë në mëngjes pas një gote ujë. Kjo vlen edhe për shegën. … Sepse frutat humbasin të gjithë antioksidantët pasi bëhen lëng. Shega është shumë e pasur me hekur dhe është shumë e dobishme për gratë shtatzëna.

Shegët konsiderohen gjerësisht si një super ushqim dhe përfitimet e të ngrënit të shegës në mëngjes mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit, zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe për meshkujt ulin rrezikun e kancerit të prostatës.


… Në të vërtetë, ne e kemi servirur këtë mëngjes me shegë, si një ëmbëlsirë të shëndetshme, me shegë.

Nëse jeni diabetik ose hipoglikemik, nuk duhet ta pini lëngun me stomakun bosh.

Megjithatë, ngrënia e farave do të ngadalësojë përthithjen e sheqernave të frutave me përmbajtjen e tyre natyrale të fibrave bimore. …

Marrja e shegës me stomakun bosh në mëngjes do të ishte më e mira për këdo. Është një frut i mrekullueshëm që është i pasuruar me antioksidantë të fuqishëm dhe veti të shumta medicinale. Ky frut mund të zvogëlojë aktivitetet inflamatore në traktin tretës dhe mund të ndihmojë në luftimin e kancerit të gjirit, kancerit të prostatës dhe kancerit të zorrës së trashë.

Shega është një burim i mirë i fibrave.shijejete.com