Çfarë ndodh me trupin tuaj pas të 40-tave dhe pse është e rëndësishme ta dini

Frika nga plakja është një nga frikërat më të zakonshme që kanë njerëzit. Psikologët mendojnë se është mirë nëse keni frikë se mos plakeni. Por ju duhet të kapërceni frikën tuaj dhe të kuptoni se të gjitha moshat kanë avantazhet dhe disavantazhet e tyre. Në këtë artikull, ne do t’ju tregojmë se çfarë ndodh me trupin kur një person mbush 40 vjeç.
Anët negative ashtu edhe ato pozitive të plakjes, jo të gjitha këto ndryshime do t’ju ndodhin – kjo varet nga shëndeti dhe stili juaj i jetesës.

10. Flokët tanë bëhen më pak të dendur

Ky problem shfaqet më së shumti te meshkujt, por shumë njerëzve u bien flokët e dendur para se të mbushin 30 vjeç, dhe 53% e meshkujve bëhen tullac pas të 40 -ave. Edhe femrave u bien flokët, por më ngadalë se meshkujt. Po, është e pakëndshme, por ka edhe një avantazh: qimet e trupit tuaj gjithashtu ndalojnë së rrituri, shkruan BrightSide.
Për të parandaluar rënien e shpejtë të flokëve, kujdesuni për flokët tuaj: prisni herë pas here, aplikoni maska ​​dhe ndaloni përdorimin e tharëses së flokëve. Konsumoni më shumë vitamina. Ju gjithashtu mund të vizitoni një trikolog, i cili mund të zbulojë shkakun e rënies së flokëve dhe t’ju ndihmojë të përballoni problemin tuaj.

9. Do të jetë më e lehtë të jesh prind i mirë
Burrat dhe gratë 40-vjeçare kanë më shumë përvojë jetësore, i përballojnë më mirë vështirësitë dhe dinë çfarë të bëjnë në situata sfiduese. Për më tepër, ata janë më të sigurt financiarisht se 20-vjeçarët. Do të thotë që prindërit “më të vjetër” do të jenë në gjendje t’i japin fëmijës së tyre gjithçka që u nevojitet, transmeton rtv21.tv.
Por ka edhe disa të meta: është shumë më e vështirë që një grua të mbetet shtatzënë dhe të lindë një fëmijë të shëndetshëm. Pra, nëse keni një zgjedhje dhe dëshirë, është më mirë të keni fëmijë më herët. Duhet të pranojmë gjithashtu se shkenca moderne merret mirë me problemet që lidhen me sistemin riprodhues të burrave dhe grave.

8. Mund të shfaqet intoleranca ndaj laktozës

Disa njerëz nuk mund t’i tretin produktet e qumështit që nga fëmijëria dhe të tjerë e fitojnë këtë problem më vonë. Intoleranca ndaj laktozës zakonisht prek gratë afrikano-amerikane dhe aziatike mbi 40 vjeç. Në këtë moshë ulet niveli i enzimës së laktazës që ndihmon në tretjen e laktozës. Si rezultat, qumështi nuk tretet dhe shkakton probleme me zorrën e trashë.
Nëse e përjetoni këtë problem, pini qumësht pa laktozë dhe konsumoni probiotikë.

7. Dhëmbët tanë bëhen më pak të ndjeshëm
Nëse vuani nga ndjeshmëria e dhëmbëve ndërsa jeni të rinj, ky problem mund të zhduket kur të rriteni. Kjo ndodh për shkak të dentinës, një ind i kalcifikuar që rritet me kalimin e kohës. Kjo është arsyeja pse ndjeshmëria zvogëlohet.
Megjithatë, ka edhe një pengesë: pas këtyre ndryshimeve, ka mundësi që të mos kuptoni se diçka nuk shkon me dhëmbët tuaj. Prandaj, rekomandohet të vizitoni një dentist në baza të rregullta.

6. Ne ‘tkurremi’ teksa plakemi
Njerëzit fillojnë të tkurren pas 30 vjetësh dhe ju mund t’i shihni këto ndryshime kur të mbushni 40 vjeç. Sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti i Arkansas për Shkenca Mjekësore, burrat gradualisht mund të humbasin një centimetër midis moshës 30 dhe 70 vjeç, dhe gratë mund të humbni rreth 2 inç.
Për të mos u shkurtuar, hani ushqime që përmbajnë kalcium dhe vitaminë D dhe mos harroni të bëni stërvitje.

5. Metabolizmi ynë ulet

Nëse në moshën 40-vjeçare, hani të njëjtin ushqim që keni ngrënë në moshën 20-vjeçare, do të shtoni peshë shumë shpejt. Puna është se pas të 40-ave metabolizmi ynë ulet dhe humbasim muskujt më shpejt. Dr. Kathryn Boling thotë se një grua shton mesatarisht rreth 15 kg në mes të moshës 40 dhe 55 vjeç.
Për të shmangur këtë problem të pakëndshëm duhet të ndjekim një dietë të shëndetshme dhe të bëjmë stërvitje. Fatkeqësisht, nuk ka receta magjike që mund të na ndihmojnë të kthehemi në formë. Duhet të punojmë shumë për të qenë në formë perfekte.

4. Bëhemi më tërheqës dhe me vetëbesim
Psikologët pohojnë se femrat janë më të sigurta në vetvete pas të 40-tave sesa femrat në moshën 20 apo edhe 30. Ky fakt i ndihmon ato ta duan veten, të mos shqetësohen kurrë për gjërat e vogla, të heqin qafe njerëzit toksikë dhe të jenë vërtet të lumtura dhe të pavarura financiarisht.
Në këtë moshë, njerëzit rivlerësojnë veten dhe njerëzit përreth tyre. Kështu si meshkujt ashtu edhe femrat bëhen më tërheqës në sytë e të tjerëve.

3. Dëgjimi dhe shikimi ynë mund të përkeqësohen

Në moshën 40-vjeçare, njerëzit fillojnë të përjetojnë probleme të shikimit. Njerëzit kanë nevojë për më shumë dritë për të lexuar dhe ata gjithashtu vërejnë ndryshime në perceptimin e ngjyrave. Një problem tjetër me shikimin është tharja e syve.
Edhe dëgjimi ynë përkeqësohet. Ndodh për shkak të ndryshimeve në strukturën e membranës timpanike dhe veshit të brendshëm.
Për të zbuluar problemin me kohë, vizitoni një mjek herë pas here.

2. Sistemi ynë imunitar forcohet
Deri në moshën 40-vjeçare, njerëzit tashmë janë sulmuar nga shumë viruse të ndryshme. Si rezultat, sistemi ynë imunitar forcohet dhe ne sëmuremi më rrallë.
Për të përmirësuar sistemin tuaj imunitar, duhet të bëni një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të flini mjaftueshëm. Për më tepër, është gjithashtu e rëndësishme të kaloni kohë jashtë dhe të merrni ajër të pastër.

1. Ndjenja jonë e shijes ndryshon

Kur lindim, ne kemi rreth 9,000 receptorë të shijes. Kur plakemi, sasia e këtyre receptorëve zvogëlohet dhe fillojmë të humbasim një ndjesi shijeje, zakonisht duke filluar me shijet e kripura dhe të ëmbla dhe më pas ato të hidhura dhe të tharta. Nga rruga, këto ndryshime ndodhin tek femrat më herët se tek meshkujt.
Fatkeqësisht, ne nuk mund ta ndalojmë këtë proces, por kjo nuk do të thotë se nuk do të jeni në gjendje të dalloni shijet e ndryshme, ato thjesht do të jenë më pak të ndritshme.
Shpresojmë që ky artikull t’ju ndihmojë të përgatiteni për të ardhmen dhe të mos shqetësoheni për këto ndryshime. Mbani në mend se ju mund të ngadalësoni procesin e plakjes me ndihmën e ekspertëve./