Gjashtë ushqime që do t’ju ndihmojnë të forconi imunitetin tuaj

Hulumtimet kanë treguar se disa ushqime janë më të dobishme për organizmin e njeriut se disa tjera.

Dhe janë 6 sosh që do t’ju ndihmojnë për të forcuar trupin dhe imunitetin tuaj.

Kosi

Futja e rregullt e baktereve të mira që gjenden në kos janë të dobishme për shëndetin e zorrëve dhe të gjithë imunitetit. Një studim i Universitetit të Vjenës ka treguar se 2 dl kos në ditë rrit rezervat e vitaminës D, gjë që gjithashtu zvogëlon rrezikun e inflamacionit

Supë pule

Nuk trajton vetëm fytin e ndezur por gjithashtu siguron hidratimin e trupit dhe përmban shumë nutrient që aktivizojnë imunitetin. Efekti më i rëndësishëm i supës së pulës është nxjerrja e sekretimit nga bronket.

Kërpudhat

Kërpudhat janë të pasura me selen, vitamina B dhe antioksidantë, dhe studimet tregojnë se ato stimulojnë prodhimin e qelizave të bardha të gjakut që janë përgjegjës për luftimin e baktereve dhe viruseve. Ju mund t’i hani ato në sallata, me makarona, vezë, pica apo mish.

Brokoli

Kjo superperime është plot me vitamina A dhe C dhe antioksidantë.

Sardelet

Sardelet janë të pasura me acide yndyrore omega-3, të cilat janë provuar të zvogëlojnë rrezikun e inflamacionit të ndryshëm në trup duke forcuar imunitetin. Përveç sardeleve, një përzgjedhje e mirë janë edhe toni, trofta dhe salmoni, kurse në sezonin e gripit, konsumi i peshkut duhet shtuar.

Çaji

Është mirë të zgjedhni çajin e gjelbër ose të zi, i cili ka shumë polifenole dhe flavonoide dhe shkatërron radikalët e lirë. Katehinet nga çaji janë provuar se vrasin viruset dhe kanë një efekt si interferoni. Në sezonin e gripit, intensifikoni marrjen e dy gotave çaj në ditë.