Gjeologu qe parashikoi tërmetin që goditi Turqinë tregon cfare pritet te ndodh pas 4 ditesh

0
161

Gjeologu Frank Hoogerbeets, i cili parashikoi me përpikmëri tërmetin që goditi juglindjen e Turqisë dhe veriun e Siri ka paralajmëruar për një tjetër lekundje termeti.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, ai ka shkruar se në bazë të gjeometrisë hënore, një tjetër tërmet mund të godasë sërish brenda katër ditëve, zonën në afërsi.

Më 3 shkurt, 3 ditë përpara se të binte tërmeti me magnitudë 7,8, me epiqendër në Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë, ai parashikoi se një tërmet me nagnitudë 7,5 në këtë rajon do të godiste Turqinë qendrore-jugore, Jordaninë, Sirinë dhe Libanin midis datave 4-6 shkurt.

Sipas raporteve deri më tani kanë humbur jetën më shumë se 20 mijë persona, ndërkohë që shumë të tjerë janë në rrënoja të cilët presin të nxirren nga ekipet e shpëtimit.