Ja cfarë ju ndodh ne trupin tuaj nëse hani 2 lugë mjalt në ditë

Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë , një lugë gjelle mjaltë përmban :

64 kalori
17 gram karbohidrate
17 gram sheqer

Mjalti nuk ka yndyrë, proteina, fibra apo kolesterol, por një lugë gjelle përmban sasi të vogla të kalciumit, hekurit, magnezit, kaliumit, selenit, vitaminës C dhe folatit.

Nëse jeni duke zgjedhur midis llojeve të ndryshme ëmbëlsuesish , mjalti mund të ketë disa përfitime për shkak të të gjitha përbërjeve të ndryshme që ai përmban thone dieotologet.

Një studim i fundit zbuloi se konsumimi i rreth 2 lugë gjelle mjaltë në ditë së bashku me një dietë të shëndetshme mund të përmirësojë nivelet e kolesterolit – duke reduktuar kolesterolin LDL dhe trigliceridet duke rritur kolesterolin HDL, thonë Diego Garzon, një dietolog klinik në UHealth, në Universitetin e Sistemit Shëndetësor të Miami.

Mjalti ka veti antibakteriale, anti-inflamatore dhe shëruese të plagëve.

Mjalti është ndoshta efektiv për përmirësimin e shërimit të djegieve, plagëve të ftohta dhe ënjtjes dhe plagëve brenda gojës të shkaktuara nga kimioterapia ose rrezatimi, vëren agjencia, duke cituar bazën e të dhënave të plotë të ilaçeve natyrore. shijejete