Kek me 2 ngjyra, I thjeshte dhe shije fantastike

0
163

Perberesit

3 vezë
1 gotë sheqer i grimcuar (200 ml)
1 gotë ujë Qumësht
1 gotë ujë masë vaj
2 gota miell të situr
Gjysmë lugë çaji shafran i Indisë (opsionale)
2 luge supe me kakao

Për të bërë kekun me zebra, fillimisht i rrahim vezët dhe sheqerin derisa të zbardhen.

Shtojme me pas qumeshtin, vajin, miellin, pluhurin per pjekje dhe vaniljen, vazhdojme trazimin dhe pergatisim brumin e kekut qe njohim.

E ndajmë brumin që përgatitët në dy pjesë të barabarta dhe njërit prej brumit që keni ndarë i shtojmë kakao.

Shtoni miellin në brumin tjetër të thjeshtë dhe përzieni përsëri.

Përafërsisht 24 cm. Hedhim rreth 1 lugë brumë të thjeshtë në mes të tepsisë së rrumbullakët të lyer me yndyrë.

Pa pritur shumë, le të hedhim një lugë brumë kakao në mes të brumit të thjeshtë. Vazhdojmë në këtë mënyrë derisa të mbarojë brumi i tortës. Le të mos ndalemi duke bërë këtë.

Tortën e gatshme e pjekim në furrë të parangrohur në 160 gradë për rreth 40-45 minuta.

E nxjerrim kekun e pjekur nga furra dhe e leme te ftohet.

E nxjerrim kekun nga kallep i cili vjen ne temperature ambjenti dhe e servirim duke e prere ne feta. Kur pritet në feta, shfaqet një imazh shumë i bukur…