Kini shume kujdes neper bankomate, mos e beni kurre kete gabim se ‘e hengret’

Ne po ju japim disa keshilla dhe duhet te kini kujdes sepse imagjinatae hajduteve eshte e paimagjinueshme ne kushtete e teknologjise qe ekziston tashme dhe cdo kush mund te jete shenjestra e radhes.

Mashtrimi mesa duket eshte shfaqur ne Spanje dhe po per hapet gjeresisht pasi edh perdorues te shumte jane ankuar.

NE Spanje eshte perhapur nje mashtrim qe i ben njerezit te jene shume dyshues .

Ndaj edhe “Garda Civile” njoftoi ne rrjetet sociale:
Kini kujdes me mashtruesit qe perfitojne kur ju shkoni te merrni para ne bankomate. Nese aty del ‘NUK ESHTE KORREKTE’, ju lutem mos vazhdoni me.

Arsyeja eshte se dikush mund te manipuloje kur dalin parate, ato nuk do te dalin dhe ju me siguri do te largoheni per ndonje bankomat tjeter.

Ne kete moment keto para te ngecura mund te vidhen nga mashtruesit.

Ndaj per kete arsye Garda Civile ju njofton qe te telefononi banken me telefonat qe ofrohen prane ATM.

Lloje te tilla mashtrimesh po sherbejne gjithnje e me shpesh per te vjedhur shume njerez prandaj eshte shume e rendesishme te informoheni e te mos pine ne grackene e tyre.