Kjo do te jete dita kur moti do te marre kthesen sipas meteorologes se njohur dhe si pritet te jete fundjava

0
261

Sipas meteorologes Lajda Porja, paraditet gjatë kësaj jave pritet të jenë me mot të kthjellët, ndërsa pasditet me mot të freskët, krahasuar me javen qe lame pas.

Moti i kthjellët pritet të jetë present në të gjithë territorin, ndërsa parashikohen vranësira të lehta në zonat malore dhe veri-lindje të vendit.

“Mëngjeset do të jenë të freskëta, me temperature që do të jenë deri në 5 gradë Celsius, panoramë e cila pritet të ndryshojë duke nisur nga dita e neserme ku pritet të vërehet një rritje graduale e temperaturave duke kulmuar në fundjavë me 28 gradë Celsius në zonat e Ultësirës Perëndimore”, tha Porja.

Fundjava sipas Meteoalb do të jetë me temperatura vere kryesisht në qytetet e Ultësirës Perëndimore. Pritet që temperaturat në këto zona të arrijnë deri në 28 gradë Celsius./abcnews.al