Kur u kthye nga pushimet kishte kolle.Mjeket i zbulojne semundjen e rrezikshme

Një Grua, e cila simptomat e saj u hoqën nga mjekët disa herë, u diagnostikua përfundimisht me një kancer agresiv.

Hannah Bird, 24 vjeç, vuante nga djersitjet gjatë natës, humbja e peshës , skuqjet dhe kolla e vazhdueshme pas pushimive – me simptoma që zgjatën gjashtë muaj.

Ajo shkoi te mjeku rreth dhe ata mezi e gjeten diagnozen.

24 vjecarja ishte me pushime dhe filloi të vuante dhimbje në shpinë dhe gjoks dhe më vonë u kap nga pneumonia dhe kishte shume kolle.

Pas kthimit të udhëtimit shkoi për të vizituar një mjek tjetër, i cili i bëri asaj radiografi.

Hannah u diagnostikua shpejt me limfomën difuze të qelizave të mëdha B (DLBCL) – një lloj kanceri gjaku që ndikon në sistemin imunitar.

” ishte një tronditje u shpreh ajo qe nuk e prisja”

Skanimet zbuluan se tumori i Hanës zuri tre të katërtat e mushkërive të saj.

Mjekët thanë se kanceri kishte arritur tashmë në fazën e katërt – që do të thotë se ishte përhapur sherimi i saj.

Studimet sugjerojnë se në përgjithësi, dy në pesë nga ata që kanë fazën e katërt DLBCL nuk mbijetojnë.

Por 24 vjecarja ka shprese qe cdo gje do te shkoje mire dhe shpreson qe te sherohet. Pas kimeoterapis semundja po humbte efekt ndaj meje dhe po e rimarr veten.

“Unë jam e vetmja person në Mbretërinë e Bashkuar që e kam ndalur kete semundje te rend.

Cilat janë simptomat e limfomës jo-Hodgkin
Shenjat dhe simptomat e limfomës jo-Hodgkin mund të përfshijnë:
Nyjet limfatike të fryra në qafë, sqetull ose ijë.
Dhimbje barku ose ënjtje.
Dhimbje gjoksi, kollë ose probleme me frymëmarrjen.
Lodhje e vazhdueshme.
Ethe.
Djersitje natën.
Humbje peshe e pashpjegueshme