Lajm i mire/ Pas propozimit të Zelenskit, Moska ben veprimin e papritur, e gatshme per..

Moska është e gatshme të dërgojë përfaqësues për të biseduar me Kievin në Minsk, thotë Kremlini përmes agjencisë shtetërore ruse të lajmeve

Moska është e gatshme të dërgojë përfaqësues në kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk, për të biseduar me Kievin, sipas një lexim nga zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve RIA-Novosti.

“Pas propozimit të Zelenskit për të diskutuar statusin neutral të Ukrainës, [Presidenti rus Vladimir Putin mund të dërgojë përfaqësues të Ministrisë së Mbrojtjes [ruse], Ministrisë së Jashtme dhe administratës së tij në negociata me delegacionin ukrainas, thuhet në lexim, transmeton shqiptari.net

Minsku u zgjodh si një platformë për bisedën.

Mbani mend: Kjo vjen me Ukrainën nën presion të konsiderueshëm, pasi forcat ruse duket se po i afrohen Kievit. Ata kanë hyrë në rrethin Obolon në veri të qytetit, vetëm disa milje nga qendra e tij, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës.