Lëkundet te forta termeti me magnitudë 5.1 ja ku ishte epiqendra

0
103

Lëkundje të forta tërmeti janë regjistruar së fundmi në Split të Kroacisë.

Mësohet se tërmeti ka qenë me magnitudë 5.1 të shkallës rihter.

Lëkundjet janë regjistruar vetëm pak minuta më parë. Thellësia e tërmetit ishte 5 kilometra.

Dëshmitarët raportuan se tërmeti ishte i fortë dhe se lëkundja zgjati për disa sekonda.

“Ne ishim shumë të frikësuar, u tronditëm sinqerisht, gjërat po binin nga raftet,” tha një lexues për 24sata.

Pas greqise dhe turqise tani lekundjet jane ndjer dhe ne kroaci por fatmiresisht cdo gje ka shkuar pa deme dhe pasoja.