Mbaruan diten e ngrohta.Metereologet treojne si do të ndryshojë moti nga sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë me kthjellime dhe kalime të pakta të vranësirash, të cilat më të dukshme do të jenë në zonat veriore.

Por pas mesdite vranësirat do të theksohen gradualisht, ku pasditja do të sjelli dhe reshjet e para në zonat veriore.

Mbrëmja dhe nata do të gjenerojnë reshje shiu në një pjesë të mirë të territorit.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të ulen në mëngjes dhe në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 6°C deri në 24°C.

Kosova

Deri në orët e pasdites Republika e Kosovës do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke sjellë në vend alternime kthjellimesh dhe vranësirash.

Por parashikohet që në orët në vijim vranësirat të pësojnë zhvillime duke gjeneruar reshje të pakta.