Meteorologia e njohur : Ja kur do te largohen rreshjet e shiut dhe si do te mbyllet muaji Qershor

Sinoptikania e njohur Adiola Bami ka thene se muaji qershor do te kete mot te paqendrueshem dhe me reshte te lehta shiu.

Ajo thote se:“Diten e sotme pritet te kete nje ndryshim, duke filluar nga oret e mesdites, duke qene se kemi shtim te vranesirave jo vetem ne kryeqytet, por ne pjesen me te madhe te territorit, ndersa reshje priten vetem ne zonat lindore.

Por kur do te rikthehet moti i nxehte?Meterologoja ka thene se ky muaj nuk do te kete dite te nxehta.Ndersa ditet e nxehta priten ne muajin korrik.

Gjate kesaj jave temperaturat do te shkojne deri ne 29 grade Celsius, ndersa ne fundjave do te shkojne deri ne 30-31 grade, dhe keto temperatura do vijojne gjate gjithe muajit qershor.