Mos konsumoni domate neqoftese keni probleme nga këto semundje

6 Efekte Të Rrezikshme Të Konsumimit Të Tepërt Të Domateve

A po hani shumë domate? Nëse po, mund të ketë efekte negative nga kjo. Ja gjithçka që duhet të dini

Ngrënia e tepërt e domateve mund të jetë e dëmshme.
Ekziston një thënie që çdo gjë e tepërt është e dëmshme. Epo, kjo është absolutisht e vërtetë edhe në rastin e domateve. Nëse jeni duke konsumuar shumë domate, atëherë jini të kujdesshëm pasi mund të çojë në disa efekte negative për trupin tuaj.

Refluksi i acidit
Siç e dini, domatet kane acid. Pra, pasi të keni ngrënë shumë domate, mund të përjetoni urth ose refluks acidi për shkak të acidit të tepërt të stomakut. Nëse vuani urthi atehere mos tregohuni te kujdessehm.

Veshkat
Sipas Departamentit Amerikan të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore, njerëzit që kanë sëmundje kronike të avancuar të veshkave duhet të kufizojnë marrjen e kaliumit dhe të keni parasysh se domatet janë të pasura me të. Gjithashtu, nivelet e larta të oksalatit, kur hahen me tepricë, mund të çojnë në probleme me veshkat. Ju lutemi konsultohuni me mjekun tuaj për më shumë detaje.

Sindromi i zorrës së irrituar
Domatet, duke pasur parasysh lëkurën dhe farat e tyre irrituese, mund të shkaktojnë sindromën e zorrës së irrituar ekspertët besojnë se domatet gjithashtu mund të shkaktojnë fryrje. Domatet janë gjithashtu një nga alergjenët ushqimorë më të zakonshëm që mund të shkaktojnë probleme me zorrët.

Dhimbje kyçesh
Hulumtimet e vazhdueshme tregojnë se konsumimi i tepërt i domateve mund të rezultojë në ënjtje dhe dhimbje në nyje pasi ato janë të mbushura me një alkaloid të quajtur solaninë. Solanina është përgjegjëse për ndërtimin e kalciumit në inde dhe më vonë çon në inflamacion.

Alergji dhe Infeksion
Përbërësi i quajtur histamine në domate mund të çojë në skuqje të lëkurës ose reaksione alergjike. Prandaj, nëse jeni alergjik ndaj domateve, atëherë mund të përjetoni ënjtje të gojës, gjuhës dhe fytyrës, teshtitje dhe infeksion të fytit ndër të tjera. Ndërkohë domatet mund të shkaktojnë edhe dermatit kontakti alergjik. Lëkura bëhet shumë e kruar dhe e fryrë vetëm duke prekur frutin në rast se jeni alergjik.