Ndahet nga jeta diten sotme poeti i njohur shqiptar Jorgo Papingji

Poeti i njohur shqiptar Jorgo Papingji ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën 81 vjeçare. Ai ishte një nga emrat më përfaqësues të muzikës shqiptare popullore, ku me anë të teksteve të shumta arriti të krijojë një profil krejt të veçantë poetik e artistik.

Këngë që morën pjesë në Festivalin i Këngës në RTSH

1980 – “Kur jemi bashkë të dy” (i kryer nga Luan Zhegu)
1990 – “Askush s’do ta besojë” (i kryer nga Anita Bitri, fitues)
1991 – “Fat dhë jetë” (i kryer nga Anita Bitri)
1993 – “Kur e humba një dashuri” (i kryer nga Manjola Nallbani, fitues)
1993 – “Rri me mua” (i kryer nga Mira Konçi)
1994 – “I thuaj jo” (i kryer nga Ardit Gjebrea)
1995 – “E doni dashurinë” (i kryer nga Luan Zhegu dhe Ledina Çelo)
1999 – “S’jam tribu” (i kryer nga Aurela Gaçe, fitues)
1999 – “Apokalipsi” (i kryer nga Irma dhe Eranda Libohova)
2001 – “Jetoj” (i kryer nga Aurela Gaçe, fitues)
2004 – “Hëna dhe yjët dashurojnë” (i kryer nga Luiz Ejlli)
2005 – “E dua këngën” (i kryer nga Evis Mula)
2007 – “Po lind një yll” (i kryer nga Rosela Gjylbegu)
2009 – “Në pasqyrë” (i kryer nga Anjeza Shahini)
2010 – “Mirëmbrëma ëngjëlli im” (i kryer nga Dorina Garuci)
2011 – “Këngën time merr vehtë” (i kryer nga Bashkim Alibali)
2011 – “Më ler të të dua” (i kryer nga Mariza Ikonomi)
2012 – “Kush ta dha këtë emër” (i kryer nga Hersiana Matmuja)
2013 – “Zemërimi i një natë” (i kryer nga Hersiana Matmuja, fitues)
2014 – “Vetëm të ti bësoj” (i kryer nga Klajdi Musabelliu)
Këngë që morën pjesë në festivalin Kënga Magjike
1999 – “Vetëm një fjalë” (i kryer nga Elsa Lila, fitues)
Këngë që morën pjesë në Festivalin Evropian i Këngës
2014 – “One Night’s Anger” (i kryer nga Hersiana Matmuja)
Këngë që morën pjesë në Junior Eurovision Song Contest
2012 – “Kam një këngë vetëm për ju” (i kryer nga Igzidora Gjeta)