Ndiheni gjithmon e lodhur. Ja cfare mund te keni

0
1709

Sindroma e lodhjes kronike, siç sugjeron edhe emri, është një sëmundje rraskapitëse. Njerëzit me lodhje kronike vuajnë nga një ndjesi e pashpjegueshme dhe ekstreme e lodhjes, që mund të zgjasë për disa muaj deri në disa vite. Deri tani, ka pasur një konceptim të gabuar mbi këtë sindromë edhe nga vetë mjekët pasi mendohej se sëmundja ishte psikologjike ose, më keq akoma, e imagjinuar. Ky koncept u hodh poshtë nga një grup ekspertësh në vitin 2016, të cilët shpjeguan lodhjen kronike si një “gjëndje molisje serioze” me simptoma të qarta fizike.

Shkaqet

Nuk fle mjaftueshëm

Ju mund të jeni duke fjetur shumë pak. Kjo mund të ndikojë negativisht në përqendrimin dhe shëndetin tuaj. Të rriturit duhet të marrin shtatë deri në tetë orë çdo natë. Përparësia e gjumit është mbajtja e një orari të rregullt. Mbani larg laptopin, telefonat celularë dhe televizorët nga gjumi juaj.

Ushqimi jo i mjaftueshëm

Konsumimi jo i duhur i sasisë së ushqimit shkakton lodhje, por ngrënia e ushqimeve të gabuara gjithashtu mund të jetë një problem. Ushqyerja përmes një diete të ekuilibruar ndihmon për të mbajtur brenda normave sheqerin në gjak dhe parandalon atë ndjenjë të ngadaltë kur sheqeri i gjakut bie. Gjithmonë konsumoni mëngjes dhe përpiquni të përfshini karbohidrate proteinike dhe komplekse në çdo vakt. Për shembull, konsumoni vezë. Gjithashtu ushqime të vogla dhe ushqime gjatë gjithë ditës për energji të qëndrueshme.

Anemia

Anemia është një nga shkaqet kryesore të lodhjes së grave. Humbja e gjakut gjatë ciklit menstrual mund të shkaktojë mungesë hekuri, duke i vënë gratë në rrezik. Qelizat e kuqe të gjakut janë të nevojshme sepse ato mbartin oksigjen në indet dhe organet tuaja. Për aneminë e shkaktuar nga mungesa e hekurit, duhet të merrni shtesa hekuri e të konsumoni ushqime të pasura me hekur, si mishi pa dhjamë, mëlçia, fasulet dhe drithërat e pasuruara, mund të ndihmojnë.

Depresioni

Ju mund të mendoni për depresionin si një çrregullim emocional, por ai gjithashtu ndikon në shumë simptoma fizike. Lodhje, dhimbja e kokës dhe humbja e oreksit janë ndër simptomat më të zakonshme. Depresioni kurohet më mirë me terapi ose ilaçe.

Tiroidja

Tiroidja është një gjëndër e vogël në bazën e qafës tuaj. Ajo kontrollon metabolizmin tuaj, shpejtësinë në të cilën trupi juaj konverton ushqimin në energji. Kur gjëndra është joaktive dhe metabolizmi funksionon shumë ngadalë, mund të ndiheni të ngadaltë dhe rënduar. Nëse një test i gjakut konfirmon se hormonet e tiroides janë të ulëta, hormonet sintetike mund t’ju japin zgjidhje shumë shpejt.

Mbingarkesa e kafeinës

Kafeina mund të përmirësojë gatishmërinë dhe përqendrimin në doza të moderuara. Por tek shumë persona mund të rrisë ritmin e zemrës, presionin e gjakut dhe nervozizmin. Hulumtimi tregon se, në disa njerëz kafeina e tepërt shkakton lodhje. Gradualisht reduktoni produktet si kafe, çokollatë, pije të buta, dhe çdo ilaç që përmbajnë kafeinë. Ndërprerja në mënyrë të menjëhershme mund të shkaktojë dhe më shumë lodhje.

Infeksionet

Nëse ndonjëherë keni pasur infeksion të traktit urinar (UTI), ndoshta jeni i njohur me dhimbjen e djegies dhe ndjenjën e urgjencës. Por infeksioni jo gjithmonë shfaq simptoma të dukshme. Në disa raste, lodhja mund të jetë shenja e vetme. Një test i urinës mund të konfirmojë shpejt një UTI. Antibiotikët ata që kurojnë UTI-në dhe lodhja do të zhduket brënda një jave.

Diabeti

Në njerëzit me diabet, nivelet e larta të sheqerit mbeten në gjak, në vend që të hyjnë në qelizat e trupit, ku do të konvertohen në energji. Nëse keni lodhje të vazhdueshme dhe të pashpjegueshme, kontrollohuni për diabetin. Trajtimet për diabetin mund të përfshijnë ndryshime në stilin e jetës si dietën dhe stërvitjen, terapinë e insulinës dhe medikamentet për të ndihmuar në stabilizimin e sheqerit në trup.

Dehidratimi

Lodhja juaj mund të jetë një shenjë e dehidrimit. Nëse jeni duke punuar qoftë jashtë apo në zyrë, trupi juaj ka nevojë për ujë për të punuar mirë dhe për të qëndruar i freskët. Nëse ke etje, tashmë je i dehidratuar. Pini ujë gjatë gjithë ditës, në mënyrë që urina juaj të ketë ngjyrë të lehtë. Merrni të paktën dy gota uji përpara një aktiviteti fizik të planifikuar. Gjithashtu pini edhe gjatë stërvitjes dhe pas përfundimit të saj.

Sëmundjet e zemrës

Kur lodhja shkaktohet gjatë aktiviteteve të përditshme, siç është pastrimi i shtëpisë ose fshirja e oborrit, mund të jetë një shenjë që keni probleme me zemrën. Nëse gjithmonë e më shumë po bëhen të vështira gjërat që dikur nuk ishin, duhet të konsultoheni me një mjek. Ndryshimet e jetesës, medikamentet dhe procedurat terapeutike marrin nën kontroll sëmundjet e zemrës dhe rivendosin energjinë tuaj.

Orari i punës

Puna natën ose me turne mund të prishi orarin tuaj të gjumit. Ju mund të ndiheni të lodhur kur duhet të jeni zgjuar. Dhe mund të keni probleme me gjumin gjatë ditës. Kufizoni ekspozimin tuaj në dritën e diellit kur ju duhet të pushoni. Mbajeni dhomën tuaj të errët, të qetë e të ftohtë.

Alergjitë e Ushqimit

Disa mjekë besojnë se alergjitë e fshehura të ushqimit mund t’ju bëjnë të përgjumur. Nëse lodhja juaj intensifikohet pas ngrënies, mund të keni një intolerancë të butë ndaj diçkaje që ju konsumoni, jo aq sa të shkaktojë kruajtje, por mjaftueshëm për tu bërë të lodhur. Provoni të eliminoni ushqimet në një kohë për të parë nëse lodhja juaj përmirësohet. Gjithashtu mund të bëni një test të alergjisë ushqimore.

Kura

Hidratohuni

Fillojeni ditën me një gotë uji në temperaturën e dhomës (trupit tuaj do t’i duhet të punojë ekstra për ta ngrohur atë nëse është shumë i ftohtë, çka mund tju bëjë të ndiheni e lodhur akoma më shumë) dhe qëndroni të hidratuar edhe gjatë kohës që konsumoni vaktet. Uji vë në lëvizje organizmin tuaj.

Lëvizni

25 deri në 35 minuta të ushtrimeve kardiovaskulare 5-7 herë në javë do t’ju ndihmojë të flini më herët dhe të bëni një gjumë të thellë, kështu që do të ndiheni më të çlodhur gjatë ditës. Veç kësaj, do të ndiheni mirë me energjinë natyrale që do keni pas stërvitjes.

Largohuni nga ekrani i kompjuterit ose TV

Qëndrimi për një kohë të gjatë para kompjuterit dëmton shikimin dhe energjitë tuaja. Gjeni një kënd në zyrën tuaj nga i cili mund të merrni disa rreze dielli. Merrni frymë dhe vendosini duart mbi kokën tuaj. Pastaj nxirrni frymën, përkuluni përpara dhe mundohuni që të kapni dyshemenë me majat e gishtave. Zgjasni krahët drejt dhe shikoni përpara. Nxirrni frymën duke u përkulur lehtë dhe pastaj thitheni përsëri.

Rregulloni frymëmarrjen

Merrni frymë thellë 5 herë ndërsa pikturoni një figurë “smile” dhe kështu do rrisni nivelin e serotoninës (“hormoni i gëzimit”). Kujdes! Frymëmarrja e thellë vjen nga pjesa e barkut më tepër se nga pjesa e diafragmës.

Mëngjes i mirë

Nuk mendoni se duhet të ngriheni nga shtrati? Provoni këtë lëvizje dhe merrni frymë tre deri në pesë herë, gjëja e parë që duhet të bëni kur zgjoheni në mëngjes. Është një mënyrë e mirë për të vënë në lëvizje motorin tuaj të brendshëm dhe në thelb ju mban të fuqishëm, duke e bërë më të lehtë shfrytëzimin e energjisë gjatë ditës.

Ushqeni trupin tuaj

Mendoni se plotësimi i vakteve tuaja me ushqime të ngopura me sheqer, në një dyqan në qoshe të rrugës. Mos mendoni se i keni bërë vetes një favor, marrja e sheqerit nuk do t’ju ndihmojë të rifitoni energjitë. Sigurohuni që dieta juaj të jetë e balancuar me proteina dhe e pasur me fibra. Konsumoni shumë drithra, brokoli, lulelakra dhe mollë.

Merrni suplemente shtesë

Femrat janë të prirura të kenë mangësi në vitaminën D, magnez të cilat ndihmojnë trupin të jetë energjik. Rekomandohet 1,000-2,000 miligramë të vitaminës D, magnez (ose si suplement 100-125 mg në ditë ose konsumoni 2-3 arrra braziliane 2-3 herë në ditë). Gjithashtu ekstraktet e xhenxhefilit ndihmojnë për të zëvendësuar hormonet e stresit që janë deficitare në trup, por këshillohuni me një mjek për të përcaktuar sasinë e rekomanduar për ju.