Ndryshim drastik i temperaturave, meteorologia: Moti pritet të marrë kthesën e papritur!

Presim mot të ngrohtë por gjatë të dielës pritet të kemi edhe vranësira dhe reshje lokale.

Temperaturat mbeten të larta në mengjes dhe mesditë jo më poshtë se -1 gradë dhe 18 gradë gjatë fundjavës.

Era mbetet me drejtim jugor gjatë gjithë fundjavës. Në Jug do të kemi vranësira dhe që gradualisht do i afrohen qendrës, ndërsa veriu do të mbetet i kthjellët.

9-11 gradë celsius pritet të jenë temperaturat në zonat malore, ndërsa në zonat perëndimore, pritet që temperaturat të shkojnë nga 12-15 gradë celcius.

E shtuna pasdite dhe e diela pritet që të rikthejë reshjet e shiut në disa rajone te vendit, Kosovë e Maqedoni.

Gjithashtu edhe në rasjon, si në Shqipëri, pritet që temperaturat të mbeten të larta edhe në ditët në vijim./albeu.com/