Nena tregon se si zbuloi vajzen 7 vjec me kancer ne gji dhe ja simptomat a para

Një nënë ka treguar se si zbuloi se vajza e saj e vogël kishte kancer në gji, duke qenë një nga fëmijët më të vegjël ndonjëherë që u prek nga kjo sëmundje.

E reja, tani 7 vjeçe, filloi të shfaqte shenja kur ishte vetëm pesë vjeç, tha nëna e saj.

Pas diagnozës tronditëse, vogëlushja iu nënshtrua një operacioni.

Kanceri i gjirit është i pazakontë tek fëmijët dhe më së shumti gjendet tek gratë 50 vjeç e lart, thotë NHS.

Zakonisht, simptomat përfshijnë një gungë të re ose ind të trashur dhe ndryshime në formën ose madhësinë e gjirit.

Mamaja kiliane u befasua kur gjeti një gungë tek vogëlushja e saj dhe tha se vajza e saj po përpiqet të kuptojë situatën.

Hematologu pediatrik dhe onkologu Francisco Barriga tha se një rast i një fëmije nën 7 vjeç me këtë sëmundje është krejtësisht anekdotik.

Felipe Tagle, presidenti i Shoqatës Kiliane të Pacientëve me Kancerë, tha se shumë mjekë nuk donin ta merrnin këtë çështje fillimisht për shkak të veçantisë së tij.

Rastet e fëmijëve kaq të vegjël që zhvillojnë kancer gjiri janë të rralla.