Një dritë jeshile nga Anglia nga 20 prilli nis testimi për vaksinën kundër Covid-19 në Oksford

Shpresa te reja per vaksinen e koronavirusit.Te gjitha shtetet ne gare se kush do ta prodhoj e para.

Por ne britani po behet gati vaksina te testohet ne 500 vullnetar dhe pritet te filloj javen tjeter.

Ky test do te filloj javen tjeter dhe presim te dal mire dhe nje shprese e re per te gjithe ne dhe te gjithe boten.

Sipas Shkecëtarëve të Universitetit të Oksfordit u tha se ata kanë bindjen se mund të sigurojnë miliona doza të vaksinës për përdorimin e saj në vjeshtë.Ndërkohë që testimet paraprake te kafshët e ndryshme kanë prodhuar rezultate premtuese, por hapi i rradhës është testimi te njerëzit. Ky grup në italo-britanik në Oksford është një mes qindra ekipeve të tjerë në garën për të prodhuar një vaksinë.

Mbi 2 milionë njerëz rezultojnë të infektuar me COVID-19 në botë. Deri më tani kanë humbur jetën 126,758 persona. Vendet më të prekura janë SHBA, Kina, Italia, Franca dhe Spanja. SHBA ka numrin më të madh të viktima, pasi atje kanë humbur jetën 26,064 persona dhe rezultojnë të infektuar 614,246 të tjerë. 21,067 persona kanë humbur jetën deri më tani në Itali. Vendi i tretë në botë për numrin e lartë të viktimave e zë Spanja, pasi në këtë shtet janë shënuar 18,255 viktima dhe 174,060 qytetarë janë prekur nga COVID-19.

Burimi: Dailymail