Njihuni me 10 fakte interesante nga jeta e Surës

Farah Zeynep Abdullah është një nga figurat më të njohura në Shqipëri. Atë e kemi parë në disa seriale si “Kurti dhe Sura” si dhe në “Sulltanesha Kosem”, ku personifikonte gruan e ligjshme të Sulltan Muratit, Faria. Jo vetëm një aktore e talentuar, por edhe shumë simpatike. Farah njihet për dëshirën për tu shfaqur kudo sa më natyrale. Në vazhdim do të njihemi me 10 fakte interesante nga jeta e saj.

1-Farah ka lindur më 17 Gusht 1989 në Beshiktash, Stamboll. Akorja është 29 vjec, dhe në horoskop i përket shenjës së Luanit.

2- Nëna e saj quhet Gylai. Ajo është me origjinë boshnjake dhe turke. Ndërsa nga ana e babait Osman, është me origjinë irakiene dhe turke. Gjatë luftës, familja e babait të saj emigroi nga Iraku në Turqi. Ai ishte në moshë të vogël ndaj nuk di të flas arabisht. Megjithatë për disa vite i shërbeu ushtrisë së Irakut.

3-Farah gjithashtu ka edhe dy vëllezër. E gjithë familja e saj u shpërngul në Londër, kur aktorja ishte rreth 10 vjece. Ata vazhdojnë të jetojnë në kryeqytetin e Anglisë, ndërsa Farah jeton në Stamboll, për shkak të angazhimeve profesionale.

4-Farah ka jetuar për disa vite në Angli. Ajo madje nisi edhe universitetin në Kent. Ndërkohë që vazhdonte studimet në këtë vend, Farah bënte audicione për tu bërë aktore në Turqi.

5-Dhe këtë e arriti vitin 2010. Farah iu besuan fillimisht disa role të vogla. Ajo u bë e njohur por sërish nuk po arrinte suksesin që priste, deri kur përballë saj qëndroi Kivanc Tatlitug.

6-Farah bashkëpunoi me Kivanc në serialin Kurti dhe Sura. Farah portretizonte një vajzë të bukur ruse, e cila bie në dashuri me një ushtar turk. Sura ishte roli i saj i parë kryesor, dhe Farah ia doli mbanë të magjepste të gjithë.

7-Farah është gjithashtu fituese e disa prej cmimeve më të rëndësishme kinematografike. Ne ventin “Sadri Alishik Cinema and Theatre Awards”, Farah u shpall aktorja më e mire në rol dytësor. Në 2011 ajo fitoi sërish të njëjtin cmim por këtë here në “Antalya TV Awards”. E së fundmi, ajo u shpërblye me trofeun “Aktorja më e mirë”, në “Golden Objective Awards”.

8-Jo vetëm një aktore shumë e mirë por edhe një dubluese fantastike. Farah Zeynep Abdullah, është një nga personat më të kërkuar për të dubluar filmat e animuar turk. Sidomos kgjatë këtyre viteve të fundit, zëri i saj ka rezultuar një nga më të pëlqyerit.

9-Sa u përket lidhjeve të saj, nga 2011-2013 ajo qëndroi në një lidhje me Eser Yenenler. Dhe po në 2013-tën nisi lidhjen me Gokhan Tiryaki. Vitin 2017-të ajo u hodh në krahët e Metin Akdygler, pak muaj më vonë aktorja u nda për tu lidhur me Xhaner Cindoruk. Aktualisht ajo është në një lidhje të lumtur me Ahmet Rifat Shungar.

10- E në përfundim, vlera e pasurisë së Farah Zeynep Abdullah, arrin deri në 1 mln dollarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *