Nuk do ta besoni se sa vjec mbush sot aktorja e Madhe e humorit, Zyliha Miloti

Aktorja me e mire e teatri Migjeni ne Shkoder nje nga aktoret me te medha te humorit shqiptare.Me qindra role ne teater ne komedi ne filma nje aktore brilante dhe plot sharm ajo eshte Zyliha Miloti

Ajo lindi më 11 janar 1946, në Shkodër. Mbaron shkollën e mesme “Jordan Misja” në vitin 1965 . Në vitin 1967 e në vijim paraqitet si një nga aktoret më të suksesshme të Estradës Profesioniste të qytetit të Shkodrës. Mban titullin “Mjeshtre e Madhe”.

Ajo eshte nje nga aktoret me te mira te humorit qe e vogel ajo eshte aktivizuar ne skene.

Pas 60 vjet ne skene ajo ka realizuar 260 premiera dhe shifer shume e madhe plus duke luajtur me aktoret me te mire te skenes shqiptare.

Ajo eshte vleresuar me cmimin Artiste e Merituar, “Gruaja e vitit 2000-2001″ nga Instituti i Biografive në Kembrixh të Anglisë, duke u zgjedhur mes 2000 personaliteteve botërore.

Vitet te bukura dhe plot role ne teater dhe ne komedi.