OBSH jep lajmin e mire sa i perket covidit dhe numrit te infektuarve

0
99

Lajme te mira vijne nga OBSH se sipas asaj organizate globale, numri i rasteve të reja dhe humbje te jeteve ra me 10% gjatë javës së fundit dhe shpresojm qe ne ditet ne vazhdim do te bie me shume.

Midis 20 dhe 26 Shtator, OBSH u informua për më shumë se 3.3 milion raste dhe numri eshte ne renie pasi vaksian ka ber punen e saj.

Javën e kaluar, incidenca e rasteve të reja ra në Mesdheun Lindor me 17 përqind, Paqësorin Perëndimor me 15 përqind, Amerikën Jugore dhe Veriore me 14 përqind, Afrikën me 12 përqind dhe Azinë Juglindore me 10 përqind.

Në të njëjtën kohë, numri i rasteve në Evropë mbeti në të njëjtin nivel si në periudhën e mëparshme shtatë-ditore.

Sipas OBSH-së, nga fillimi i pandemisë deri më 28 shtator, një total prej 232,075,351 raste të COVID-19 u regjistruan në botë por pritet qe numri i te infektuarve te bie.Shpresojm qe vera e 2022 te na gje pa kovid.