Pas bisedës telefonike me Zelenskyn, Joe Biden del me paralajmërimin e fortë për Putin!

Presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi se G7 do të shtojë sanksione edhe më të forta ndaj oligarkëve rusë dhe familjeve të tyre ndërsa pushtimi i Ukrainës vazhdon.

“G7 gjithashtu rrit presionin ndaj miliarderëve të korruptuar rusë. Ne po shtojmë emra të rinj në listën e oligarkëve dhe familjeve të tyre që po synojmë dhe po rrisim koordinimin midis vendeve të G7 për të synuar dhe kapur pasuritë e tyre”, tha Biden në Shtëpinë e Bardhë.

Sipas tij këta oligarkë që me paratë e korrupsionit dhe të vjedhura po mbështesin Putinin në luftën ndaj popullit të Ukrainës.

“Ata mbështesin Putinin. Ata vjedhin nga populli rus dhe kërkojnë të fshehin paratë e tyre në vendet tona. Ata janë pjesë e asaj kleptokracie që ekziston në Moskë dhe ata duhet të ndajnë dhimbjen e këtyre sanksioneve,” tha ai.

Biden tha se importet ruse të produkteve të detit, vodkës dhe diamanteve do të ndalohen.

“Ndërsa ne do të ndjekim super-jahtet e tyre dhe shtëpitë e tyre të pushimit, dhe me vlerë qindra miliona dollarë, ne gjithashtu do t’ua bëjmë më të vështirë blerjen e produkteve të nivelit të lartë të prodhuara në vendin tonë, duke ndaluar eksportin e mallra luksi në Rusi. Ato janë gjithashtu hapat e fundit që ne po ndërmarrim, por nuk janë hapat e fundit që do të bëjmë,” vazhdoi ai.