Pas heqjes së 12 melanomave, aktorja e njohur është pa kancer. Ja 5 simptomat e kancerit te lekures

0
131

Amerik- Aktorja 42 vjeçare Teddi Mellencamp tregon historin nga jeta e saj dhe jep nje mesim per te gjithe femrat.

Ajo kishte probleme ne lekuren e saj dhe mjeket e keshilluan qe ti heqin pikat e zeza qe kishte ne kurriz.Ajo u përball me kancerin e lëkurës në Fazën 2.

Ajo eshte shprehur se:”Jam shumë mirënjohëse që e kapëm në kohë, dhe falenderoj mjeket qe me ndihmuan”.

Kanceri i lëkurës është kanceri më i zakonshëm në Shtetet e Bashkuara dhe një në 5 amerikanë do të zhvillojë kancer të lëkurës deri në moshën 70 vjeçare, sipas kancerit të lëkurës.org.

42 vjecarja kishte vite që ishte e vetëdijshme për “njolla të vogla të bardha” nën shpatullën e saj të djathtë, por nuk kishte menduar asgjë për to. Por me mbështetjen te burrit, ajo më në fund shkoi te një dermatolog. “‘Jam 99% i sigurt se kjo pikë është kancer lëkure’,” i tha mjeku menjëherë Mellencamp.

Ajo kurrë nuk e imagjinonte të kalonte ne kete rruge te veshtire. Në fund të fundit, sprova e saj përfshinte dy operacione për të hequr 12 melanoma në faza dhe madhësi të ndryshme, si dhe 3 nyje limfatike për të parë nëse kanceri ishte përhapur por fatmiresisht gjendja ime eshte mire dhe tashme filloj serisht jeten normale. Ndaj keshilla ime eshte per cdo femer qe nese shikon ne trup shenja te dyshimta te shkoj te bej vizite tek mjeku sepse kapja ne kohe do tju shtoj jeten.

Keto jaen 5 shenjat e kancerit te lekures
1. Gjëndrat poshtë lëkurës: Nuk mund t’i shihni. Por, nëse i ndieni gjëndrat poshtë lëkurës, sidomos në pjesë si ije, sqetull apo qafë, mund të jenë tregues i kancerit të lëkurës që është përhapur në nodujt limfatikë. Rregulli numër 1: Nëse hasni një gjëndër në çfarëdolloj pjesë të trupit, vizitohuni tek një mjek.

2. Dhimbje në pjesën abdominale: Përveç nodujve limfatikë, melanoma mund të përhapet edhe në mëlçi. Nëse kjo ndodh, mund të përjetoni dhimbje në pjesën e poshtme të stomakut. Dhimbja mund të shkaktohet edhe për shumë gjendje të tjera shëndetësore, disa edhe jo shumë të rrezikshme (si gurët në tëmth). Prandaj mos u frikësoni po shkoni e bëni një vizitë mjekësore.

3. Probleme me frymëmarrjen: Sapo melanoma të ketë filluar të përhapet në pjesë të tjera të trupit, mund të përhapet edhe në mushkëri. Nëse shkon në mushkëri, mund të manifestohet me probleme me frymëmarrjen ose kollë të shpeshtë. Nëse po i përjetoni këto simptoma, bëni një vizitë tek mjeku.

4. Dhimbje të kockave: Përveç nodujve limfatikë, mushkërive dhe mëlçisë, kockat janë vendi tjetër ku mund të përhapet melanoma , edhe nëse nuk shfaqen simptoma në lëkurë. Në këtë rast mund të përjetoni simptoma të ngjashme me artritin, si dhimbje të kyçeve. Nëse nuk mund ta kuptoni përse ju dhëmbin gjymtyrët, kërkoni ndihmën e mjekut.
5. Shikim të turbullt: Melanoma nis në melanocite, qeliza që prodhojnë pigmentin e gjendur kryesisht në lëkurë. Melanocitet gjenden gjithashtu në sy dhe pjesë të tjera të trupit, kështu në raste të rralla kanceri fillon të përhapet në këto pjesë. Mëse zhvilloni melanomë përreth ose tek këto qeliza në sy, shikimi i turbullt mund të jetë një nga simptomat e para. Mund të shikoni gjithashtu pigmente ose çngjyrosje në risin syrit.