Pasi humbi gjyshin dhe motrat 7 vjecarja takon nenen pas 17 pas termetit ne Turqi.Video

Historitë qe ndodhen nga termeti ne Turqi nuk kanë fund. Tërmetet e 6 shkurtit kanë shkaktuar shumë dhimbje. Mediet turke vazhdojnë të sjellin rrëfime të të mbijetuarëve nga tërmeti që ta thyejnë zemrën.

Pas tërmetit të parë, Halime Bağrıçık, bashkë me 3 fëmijët dhe babain e saj, përfundoi nën rrënojat e pallatit 4-katësh në lagjen Sarımazı të rrethit Belen të Hatay.

Halime Bağrıçık u shpëtua 17 orë pas tërmetit dhe u dërgua në Spitalin Shtetëror të Mersinit. Vajzat e saj İnci (5 vjeçe), Selma Nur (10 muajshe) dhe babai i saj humbën jetën, ndërsa İrem (7 vjeçe) u nxorr e gjallë nga rrënojat në orën 131 dhe u transferua në Spitalin e Qytetit Adana.

Halime Bağrıçak (27 vjeçe), e cila humbi krahun e majtë pasi ndërtesa u shemb pas tërmetit në distriktin Belen të Hatay, dhe u shpëtua nga rrënojat bashkë me vajzën saj İrem (7 vjeçe), e cila humbi këmbën e majtë, u takuan në Isparta 17 ditë pas fatkeqësisë. Fjala e parë që İrem i vogël i tha nënës së saj ishte zemërthyese.

Halime Bağrıçak, së cilës iu amputua krahu i majtë në operacionin e kryer në Mersin, më pas u dërgua në Spitalin Kërkimor dhe Aplikativ të Isparta SDU dhe u trajtua në repartin e kujdesit intensiv. Vajzës së 7 vjeçe İrem gjithashtu i është prerë këmba e majtë në spitalin e qytetit të Adanas.

Historit te trishta por njerez te forte qe i bejn durim problemeve qe ju shfaqen nga termeti i 6 shkurtit.