Presidenti Amerikan Biden ben levizjen e forte kunder Putinit dhe rrenimit te ekonomis ruse

Presidenti Joe Biden njoftoi të merkuren gjatë fjalimit të tij për gjendjen e Bashkimit se SHBA do të mbyllte qiellin e saj për avionët rusë, ndërsa premtoi më shumë dhimbje për Rusinë dhe kuadrin e saj të oligarkëve si ndëshkim për pushtimin e saj në Ukrainë.

Presidenti i hapi fjalët e tij me fokus në pushtimin e Ukrainës nga Moska dhe përpjekjet e ndërmarra nga SHBA dhe aleatët për të ndëshkuar presidentin rus Vladimir Putin – dhe anëtarë të tjerë të elitës së vendit – për sulmin e vazhdueshëm.

“Sonte po njoftoj se ne do të bashkohemi me aleatët tanë në mbylljen e hapësirës ajrore amerikane për të gjitha fluturimet ruse – duke e izoluar më tej Rusinë – dhe duke shtuar një shtrëngim shtesë në ekonominë e tyre”, tha Biden

“Sonte unë u them oligarkëve rusë dhe liderëve të korruptuar që kanë hequr miliarda dollarë nga ky regjim i dhunshëm: jo më”, tha Biden, nën duartrokitje dhe britma të forta.

“Ne po bashkohemi me aleatët tanë evropianë për të gjetur dhe sekuestruar jahtet e tyre, apartamentet e tyre luksoze, avionët e tyre privatë”, tha Biden.

“Ne po vijmë për përfitimet tuaja të lindura keq,” shtoi ai.

Lëvizja për të mbyllur hapësirën ajrore të SHBA për avionët rusë pasoi lëvizjet e Bashkimit Evropian në fillim të kësaj jave.

Të dielën, BE-ja ndaloi të gjitha udhëtimet nga avionët rusë mbi hapësirën e saj ajrore në përgjigje të pushtimit të paprovokuar të Putinit ndaj fqinjit të saj. Ky ndalim zbatohej për “çdo avion në pronësi, qira ose kontrolluar ndryshe nga një person juridik ose fizik rus” dhe përfshinte çdo avion privat në pronësi të një oligarku rus, thanë zyrtarët.

Vende të veçanta evropiane kishin ndaluar më parë avionë të ndryshëm rusë nga hapësira e tyre ajrore. Kanadaja gjithashtu ka mbyllur hapësirën e saj ajrore për avionët rusë.

Njoftimi i Biden për SHBA-në për të bërë të njëjtën gjë erdhi gjatë një fjalimi në të cilin ai e kritikoi pushtimin e Putinit në Ukrainë si “të gabuar” dhe theksoi përgjigjen që SHBA dhe aleatët e saj kanë ndërmarrë kundër saj.