Presidenti ukrainas, Zelensky nxjerr urdhrin e papritur: Nga data 1 mars, heq…

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky nënshkroi një urdhër për ata shtetas që dëshirojnë të bashkohen me Legjionin Ndërkombëtar për Mbrojtjen Territoriale të Ukrainës duke filluar nga 1 marsi 2022.

Urdhri do të jetë në fuqi “gjatë periudhës së gjendjes ushtarake” dhe të huajt që duan t’i bashkohen ushtrisë ukrainase nuk do të kenë nevojë për vizë.
Rusia ende nuk ka arritur ta mposht Kievin, ndërsa mediat ndërkombëtare njoftojnë për humbje të mëdha të jetëve të ushtarëve rusë dhe qëndresën heroike të ukrainaseve.