Rrepa lufton diabetin semundjet e zemres dhe qelizat antikancerogjene

Përfitimet e rrepës për shëndetin tuaj

Një rishikim i studimeve mbi efektet shëndetësore të rrepës sugjeron se rrepat kanë veti antidiabetike.

Studiuesit arritën në përfundimin se përfitimet shëndetësore të rrepkës në parandalimin e diabetit janë të lidhura me përmbajtjen e tyre të pasur me antioksidantë dhe mekanizmin aktiv të largimit nga trupi i molekulave të paqëndrueshme gjatë ndarjes së qelizave të njohura si radikalet e lira .

Efektet e rrepkës përfshijnë ekuilibrin e sheqerit në gjak (hemeostaza e glukozës të shkaktuar nga hormoni), përmirësimi i metabolizmit të energjisë dhe reduktimi i përthithjes së glukozës në zorrë.Shperndajeni kete shkrim me miqt tuaj.

Vetitë antikancerogjene
Rrepat janë një ushqim që lufton qelizat kancerogjene. Vetitë antikancerogjene në rrepkë vijnë nga një përzierje unike e antioksidantëve si vitamina C dhe lëndë ushqyese të tjera.

Erëza e rrepës i atribuohet komponimeve kimike të bimëve, duke përfshirë myrosinase , glucosinolate dhe izotiocyanate .

Studimet kanë treguar se rrepa ka veti antikancerogjene që mund të përfitojnë njerëzit me ose në rrezik të llojeve të caktuara të kancerit, duke përfshirë kancerin e gjirit dhe prostatës.

Përmirësimi kardiovaskular
Rrepat njihen gjithashtu për efektet e tyre të shëndetshme në presionin e gjakut. Gjethet e gjelbra të mund të jenë më të dobishmet. Një studim i kafshëve tregoi efekte në uljen e presionit të gjakut tek njerëzit që konsumuan një ekstrakt nga gjethet e rrepkës.

Një studim tjetër sugjeron se një shumëllojshmëri e caktuar e rrepkës e njohur si daikon mund të jetë edhe më e dobishme sepse përmban më shumë oksid nitrik dhe trigonelinë që ndodhen në mënyrë natyrale . Trigonelina është e dobishme për shëndetin e enëve të gjakut dhe mbron nga diabeti i tipit 2.

Sëmundjet e zemrës

Të ushqyerit me rrepë
Rrepkat janë të pasura me përmbajtje uji, fibra, vitamina dhe minerale. Faktet e mëposhtme ushqyese ofrohen nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë (USDA) për 1 filxhan (116 gram) rrepkë të papërpunuar në feta:

Kalori : 19

Yndyrë : 0,1 gram (g)

Natriumi : 45 miligram (mg)

Karbohidratet : 4 g

Fibra : 2 g

Sheqeri : 2,2 g

Proteina : 0.8 g

Rrepkat përmbajnë edhe lëndë ushqyese të tjera, duke përfshirë kalciumin, kaliumin dhe disa vitamina B.

Të lidhura:Pse perimet pa niseshte janë çelësi për një dietë të shëndetshme

Konsumi i tepërt i tyre ka probleme te tjera ndaj duhet te konsumohen nje here ne jave.