Rritjet numri i shtrimeve tek spitali i Infektivi, rastet te reja aktive të të prekurve me koronavirus

Gjendja e te infektuarve me koronavirus ne Shqiperi eshte e c`ekulibruar ku nje dite jane pak dhe nje dite jane shume dmth qe rriten te infektuarit.

Dhe diten e sot janë të shtruar 17 pacientë dhe 5 prej tyre janë në terapi intensive dhe kjo nuk eshte dicka e mire ku kjo kurbe ulet dhe ngrihet cdo dite.

Ndërkohë një ditë më parë tek Infektivi kishte 14 pacientë të shtruar dhe vetëm 3 prej tyre janë në terapi intensive.

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 174 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid-19 dhe janë konfirmuar pozitivë 12 raste.

Deri më sot janë konfirmuar pozitivë me Covid-19 në të gjithë vendin 981 qytetarë. Prej tyre, rreth 79% janë të shëruar.

Në vendin tonë aktualisht janë 173 persona aktivë me Covid-19, kryesisht ne Tiranë, Durrës Krujë, Shkodër.

Shpresojme qe ne ditet ne vazhdim gjendja te qetesohet dhe me shume.

Video