Rusia filloi pushtimin e Ukrainës, sulmet në qytetet kryesore | Putin: “Dorëzohuni” | Biden: “Do të jetë katastrofë”

Pushtimi rus i Ukrainës ka filluar.

Presidenti rus Vladimir Putin u kërkon forcave ukrainase të dorëzojnë armët e tyre dhe të “shkojnë në shtëpi”: operacioni ushtarak është për të mbrojtur Donbasin. Sulmet ushtarake bashkëkohore po ndodhin në disa qytete strategjike si Kharvik, Odessa por edhe në kryeqytetin Kiev. Presidenti amerikan Biden e dënoi sulmin.

06:12
Presidenti Zelensky bën thirrje për qetësi: “Qëndroni në shtëpi”

“Rrini të qetë dhe qëndroni në shtëpi.” Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, bën thirrje që të mos panikohen, sipas CNN.

Rusia sulmoi infrastrukturën ushtarake të Ukrainës. Kështu ka thënë presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, sipas raporteve të agjencisë Bloomberg.

Ndërtesat dhe strukturat komerciale të prekura në Kiev

Sipas agjencisë ruse Tass, “ndërtesat dhe strukturat tregtare janë goditur në Kiev. Mediat lokale raportojnë përgjithësisht” dëme “.

Sirenat tingëllojnë në Kiev, sulm i ri po vjen

Sirenat kundërajrore kanë filluar të tingëllojnë në kryeqytetin Kiev, duke paralajmëruar një sulm të ri raketor nga rusët.

Kiev: Trupat ruse na sulmojnë nga kufiri rus, Bjellorusia edhe nga Krimea

Trupat ruse po sulmojnë Ukrainën edhe nga Krimea, si dhe nga kufiri rus dhe Bjellorusi. Kievi e denoncon këtë, sipas raporteve nga CNN.